Hackerlardan Korunmak İçin Hacker Gibi Düşünme İpuçları!

Hackerlar, pek çok sisteme girerek onları ele geçirebilecek teknik bilgiye sahiptir. Bunu bilişim suçları işlemek için kullananlara siyah şapkalı “etik dışı” hackerlar denirken; bu kötü niyetli kişilerin bilgi ve donanımına sahip olup; bunu iyi amaçlar için kullanan kişilere de beyaz şapkalı yani “etikhackerlar deniyor. Beyaz şapkalı hackerlar çoğunlukla bu bilgilerini ve becerilerini siber güvenlik alanında yardımcı olmak adına kullanıyorlar. Peki hacker gibi düşünerek hackerlardan korunmak mümkün mü? İşte detaylar…

En tanınan hackerlara bir örnek olarak Santhosh Tuppad verilebilir. Hackerllığa 16 yaşında başlamış ve ilk başladığında bir siyah şapkalı hacker yani etik dışı işler yapan ve bilişim suçları işleyen bir hackermış. Daha sonra ise bu yöndeki bilgilerini kullanmak için bir şirket kurmuş ve bir beyaz şapkalı hacker olarak şirketere siber güvenlik anlamında yardımcı olmaya başlamış. Bu ünlü hacker kötü niyetli hackerlardan korunmak için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Bunlardan bir tanesi şirketlerin güvenliği için siyah şapkalı hackerlar da istihdam etmesi gerektiği ve bir diğeri de hackerlarla mücadele için hacker gibi düşünmek gerektiği.

Hacker gibi düşünmeyi öğrenerek saldırılardan korunun!

Eğer bir şirket kötü niyetli yani siyah şapkalı hackerlarla mücadele etmek istiyorsa ve onlara karşı yazılımlarını güvence altına almak istiyorsa; bunun en iyi yolu tıpkı diğer iş kollarında olduğu gibi bu deneyime sahip yani kötü niyetli hackerlık yapmış birini işe almak olabilir. Şirketlerde beyaz şapkalı hackerlar olduğu kadar bu ekip içerisinde siyah şapkalı hackerlar da yer alarak aslında çeşitlendirilmiş bir bilgi seti ve deneyim oluşturabilir. Bu şekilde şirketlerde daha güvenli yazılımlar ve siber saldırganlarla daha başarılı mücadeleler gerçekleşebilir. Bazı şirketler bu tavsiyedeki gibi siyah şapkalı hackerlar istihdam etmeye başladılar bile denilebilir. Bunun sebebi ise sözkonusu kişilerin, yazılımlara yönelik yapılan saldırılara karşı geleneksel olmayan bir düşünce biçimine sahip olması.

Etik dışı hareket eden bu siyah şapkalı hackerlardan dünyayı tamamen korumak çok mümkün değil. Ancak bununla mücadele için çok daha iyi güvenlik önlemleri sağlamak mümkün. Bunun için hacker gibi düşünerek işe başlanabilir.

İşte ünlü hackerdan saldırılardan korunmak için bir hacker gibi düşünmek isteyenlere ipuçları! Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı