Güvenli İnternet Kullanımı İçin Dikkatli Olun

İnternet bizim başımıza ne tür belalar açabilir? Bu yazımızda sürekli internet ile iç içe olan bizlerin, yaşanması imkansız olmayan fakat bir o kadar da farazi senaryoları inceleyeceğiz.

İnternetin sürekli gelişmesinin yanında, bizlere yüklediği sorumluluklar da çoğalıyor. Zamanla internetle bir bütün haline geldik ve gitgide ona muhtaç duruma düşüyoruz. Peki ya internet bizim başımıza ne tür belalar açabilir? Bu yazımızda sürekli internet ile iç içe olan bizlerin, yaşanması imkansız olmayan fakat bir o kadar da farazi senaryolarını inceleyeceğiz. Güvenli internet kullanımı hakkında önlem almanız için size yol gösterebilir.

1- Stalklanmak

Üzerine birden çok film yazılmış olan stalklanma durumu, basitçe anlatmak gerekirse önceden tanıdığımız, artık konuşmadığımız veya hiç samimi olmadığımız halde sadece bir iki kez görüştüğünüz birinin sürekli sosyal medya hesaplarınızı dikizlemesi durumu olarak açıklanabilir. Filmlerden de aşina olduğunuz şekilde, siz yatağınızda uyurken, dişlerinizi fırçalarken, mutfakta yemek yaparken sürekli birinin sizi uzaktan izlediğini düşünün, bu kişi bir müddet sonra işi büyüterek apartmanınızın içine giriyor, siz işe gittikten sonra evinize girip anahtarınızı kopyalıyor. Siz evde yokken sürekli kıyafetlerinize dokunuyor, mesajlarınıza bakıyor ve sizin yatağınızda yatıyor.

2- Navigasyon

Uzun bir gezmenin ardından yorgun bir şekilde arabanıza oturup navigasyonu çalıştırdınız. Eve dönüp uyumak istiyorsunuz fakat navigasyonda geldiğiniz yerden farklı bir yolu takip ederek döndüğünüzü fark ediyorsunuz. Daha fazla dönemeç, daha fazla çukur var. Paniklemeyip aldırış etmeden sürmeye devam ediyorsunuz ve ormanın ortasında yakıtınız bitiyor, şarjınız %1 ve etrafta hiç yerleşim yeri yok. Aniden navigasyonun sizi buraya bilerek getirdiğini ve birilerinin sizi bunun için beklediğini fark ediyorsunuz…

3- Hacklenmek

Bir sabah uyanıp hiçbir sosyal medya hesabınıza erişemediğinizi fark ediyorsunuz. Şifreler sürekli hatalı yanıtını veriyor ve hiçbir şekilde yenileyemiyorsunuz. Sonradan sadece hesabınıza bakmak için kullanıcı adınızı yazıyorsunuz ve tüm özel hayatınız, fotoğraflarınız ve yazışmalarınız ifşa edilmiş. Bu durumdan bir an önce kurtulmak isteyeceksiniz fakat telefonlarınız susmayacak, her şeyin manevi olarak normale dönmesi ise çok uzun zaman alacak…

4- Kimlik Hırsızlığı

Gayet neşeli bir şekilde arkadaşlarınızla eğlendikten sonra evin yolunu tuttunuz, hafif sarhoşsunuz fakat her şeyi algılayabiliyorsunuz. Eve geldiniz ve kapınızın önünde bir sürü polis arabası var. Eve girmeye çalışırken yaka paça gözaltına alınıyorsunuz. Eviniz baskın yediğinden her yer darmadağın. Neden olduğunu sorduğunuzda sizin silah kaçakçılığı yaptığınızı söylüyorlar. Bu işe nerden bulaştığınızı düşünürken deep web kullandığınızı hatırlıyorsunuz. Yasa dışı örgütler ise IP numaranızı kullanmış ve işin aksini kanıtlamanız için aylarca mahkemelerde sürünmeniz gerekiyor. Bu yüzden bilinçli internet kullanımı oldukça önemli.

5- Soygun

Bir sabah kalkıp maillerinize baktığınızda kredi kartınızın limitinin sıfırlandığı haberini alıyorsunuz. Mobil şifrenizle hesap hareketlerinize baktınız ve hiç yapmadığınız alışverişler görüyorsunuz. Sebebini bankayla tartışırken, son yaptığınız bankamatik işleminden sonra olduğunu fark ediyorsunuz ve aslında siz işlem yaparken kartınız kopyalanmış, bir gecede ödeyemeyeceğiniz kadar borcunuz birikmiş!

Yukarıda güvenli internet kullanımı hakkında dikkat etmeniz gereken senaryoları paylaştık. Hayatınızda interneti kullanırken dikkatli olun.

En iyi modemleri incelemek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı