Google’dan Trafik Alamamanın En Yaygın Nedenleri!

Google  her ne kadar çıktığı günden beri ” basit her şeydir” sloganı ile hareket etse de; hatta basit ama başarılı işler anlatılırken Google açılış sayfası örnek gösterirse de; Google araçlarını kullanırken  karmaşık yapıları, değişen kuralları ve pek çok farklı algoritmaya sahip olmaları sebebiyle çoğunlukla zorlanırız.

Sitenizin neden Google’da iyi performans gösteremiyor olabilir? Google cezası verildi mi? Arka planında teknik sorunlar var mı? Sitenizde gezinmek zor mu? Siteniz yoksa Google‘ın dizininde görünmeyecek şekilde mi ayarlanmış? gibi sorular veya sorunların çoğu sebep olarak aklımıza gelmez bile…

Social Media Today bu konuda bir infografik yayınladı. bu infografikte hareketle Google’dan trafik alamamanın en yaygın nedenlerinden bazılarını sizin için derledik:

 • Siteniz “indeks yok” olarak tanımlanmış olabilir. Yani siteniz Google’da indekslenmiyor olabilir. Bu çok yaygın ama düzeltilmesi en kolay sorunlar arasında gösterilir. Web siteniz oluşturulmuş ve dizinsiz bir modda bırakılmış olabilir. Bu durumda Google’da gösterilmeyecektir. Bu da sizin Google’dan trafik almanızı engelleyecektir.
 • Siteniz kötü kod veya yapıda olabilir. Bunun sebebi genellikle ucuz veya hızlıca yapılan, sürükle bırak şeklinde yapılan hazır tasarım web siteleridir. Bu tür web siteleri Google’da kötü kodlu veya kötü yapılı siteler olarak algılanır. Ya kötü skorlanır ya da hiç listelenmez.
 • Siteniz zor geziniliyor olabilir. Siteniz profesyonelce görünmüyor mu? Bilgi bulmak ya da gezinmek zor mu? bu soruları sorarak sitenizi gözden geçirin. Çünkü zayıf bir site, kullanıcıların nasıl etkileşimde bulunduğunu etkileyecektir. Ve az katılımı olan bir site de Google üst sıralarda veya listelemesinde göstermeyecektir.
 • Backlink profilinizde bir sorun olabilir. Backlinkler yani diğer sitelerden sizin siteniz verilen linkler, web sitenize yardımcı olabilir; ancak doğru bir şekilde yapılmazsa sitenize zarar da verebilir. Öncelikle web sitenize diğer sitelerden yeterli bağlantı yani backlink var mı kontrol edebilirsiniz. Bu linklerin sizinle ve içeriğinizle ilgili sitelerden mi verilmiş yoksa spam sitelere mi aitler, gözden geçirin. Linklerinizdeki bu çapa görevi gören metin çeşitlendirilmiş mi, denetleyin.
 • Sitenizde herhangi bir bilgi olmayabilir veya yetersiz olabilir. Bu durumda insanlar sitenizde ulaşsa da yeterince bilgi almıyorlarsa, bir daha sitenizi ziyaret etmezler ve Google sizi listelemez. Hatta buna genellikle resim ağırlıklı siteler sebep olabilir. Sitenizde yeterince bilgi olup olmadğını mutlaka kontrol edin. Çünkü sadece resimlerden oluşan ve içerik barındırmayan siteler Google’da olumlu listelenmezler, yeterince trafik getirmezler. Sitenizi ziyaretçilerinizin gözünden inceleyin; sadece şekle ve tasarıma önem vermeyin aynı zamanda onlara sitenize geldiklerinde ihtiyaç duyacakları bilgileri de verin.
 • Google iş sayfanız (Google Business Page) boş veya optimize edilmemiş olabilir. Yerel bir işletmeyseniz Google Maps’te işaretli olup olmadığınızı da kontrol edin.
 • Geçmişte kötü bir seo sağlayıcınız varsa ya da geçmişte böyle bir deneyim yaşamış bir siteye sahipseniz, bu sizi Google tarafından cezalı veya sevilmeyen bir site ilan etmiş olabilir. Pek çok profesyonel olmayan seo sağlayıcısı, işlerini yapmak için otomasyon araçlarını kullanmaya devam etmeyerek; müşterilerinin sitelerini gerçek bir karmaşaya sokmuş ve bu sitelerin  Google tarafından cezalandırılmasına sebep olur. Bu sebeple SEO tarafındaki güncellemeler veya çalışmalar tam yapılmış mı ya da tam yaptınız mı kontrol etmenizde fayda var.
 • Aynı işletme için birden fazla web siteniz varsa bu sizi Google tarafında olumsuz etkileyecektir. Eski günlerde, işletmeler farklı bir konum veya hizmet hedefleyen birden çok site yapmışlar ve oldukça iyi bir performans göstermiş olabilirler. Ancak bu deneyim günümüz için geçerli değil; çünkü Google bir işletme için yalnızca bir site görmek istiyor. Bu kuralı göz önüne alarak web sitelerinizi gözden geçirin.
 • Tüm içeriğiniz kopyalanmış olabilir. Sitenin tüm içeriğini başka siteler veya birden çok site için yayınlanmış içeriklerden oluşturuyor olabilirsiniz. Bu Google’ın onay vermediği bir durumdur. Özgün içerikler yaratmak Google için çok önemlidir. Blog yayınlarınız için başka bir siteden bir makale yayınladığınızda veya bu gerektiğinde ise mutlaka kaynak belirtmelisiniz.
 • Sayfalarınızda seo optimizasyonu yapıyor musunuz kontrol edin. Bu konuda dışarıdan uzman desteği alabilirsiniz ya da kendiniz internette araştırma yaparak da başlangıç için bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. En bazit hali ile başlıklar, meta açıklamalar, resim etiketleri, H etiketleri ile başlayabilirsiniz. Listenin diğer maddeleri için belirttiğimiz gibi bir uzmandan ya da internetten araştırarak seo uyumlu web sitesi hazırlamanız Google’da rekabet açısından önemlidir.
 • Trafik çekiyor olabilirsiniz, ancak insanlar birçok nedenden dolayı sizinle iletişim kurmuyor olabilirler; örneğin içerik onları engelliyor olabilir, siteniz güvenilmez bir iş izlenimi veriyor olabilir. Trafiğinizin dönüşüm sağladığından emin olun.

Google’da trafik alamamanızın sebeplerinden bazılarını listeledik; eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmından paylaşın, bekliyoruz.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı