Google Sanal Gerçeklik Videolarını Daha Kolay Oluşturuyor

Google, geçen hafta Daydream ekibinin girişi ile geliştirilen yeni bir video biçimi olan VR180’i tanıttı.

Yalnızca kullanıcının önünde olanları görüntüleyen VR180 biçimi hem masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda iyi bir video kalitesi sağlıyor. VR180 videoları masaüstü bilgisayarlarında ve mobil cihazlarda 2D olarak görünürken, Google’ın Daydream kulaklık seti Cardboard veya Sony’nin PlayStation VR kulaklıkla görüntülendiğinde 3D VR görünüyor. YouTube, VR180’i desteklediğinden VR180 ile ayrıca canlı yayın akışlı videolarda olacak.

VR180 Gelişme Süreci 

Google sözcüsü Liz Markman, “İçerik oluşturucuların 360 video yapmaktan ve  aboneleri için yeni içerik sağlamayı tercih etmeleri gerekmiyor” dedi. Video yaratıcıları, normal kameralar ile videolar ve film çekebilirler  ayrıca  Londra, Paris ve New York’taki belirli şehirlerde bir YouTube Stüdyosu’ndan VR180 özellikli bir kamera ödünç almak için başvurabilirler. Yakında Adobe Premiere Pro gibi tanıdık araçları kullanarak videoları düzenlemeye yapabilirler. Global Equities Research şirketindeki öz sermaye araştırması genel müdürü Trip Chowdhry, içerik yaratma konusunu bir kenara bırakarak, “VR Gözlükler hala oldukça müdahaleci ve yavaşdır” dedi.

 

Etiketler
Ahmet Enes Adlığ

Ahmet Enes Adlığ

Ahmet Enes Adlığ, Karadeniz Teknik Üniversitesi Yazılım mühendisliği öğrencisidir. Google Play Store'da yayınlanan 2 adet oyunu bulunmaktadır. C#,java.HTML,CSS,PHP,MYSQL,MS SQL, gibi dillerde bilgiye sahiptir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı