Google Play Store ile Google Mağaza Farkı?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle  Google gelişen teknolojinin hızında yeni çalışmalara imza atyor. Markalar, Google arama motorunda yer almanın yanı sıra,  eğlence, yarışma, kişisel gelişim ve farklı tarzda uygulamaları Google Paly Store aracılığıyla tüketicinin önüne sunuyorlar. Google dünya çapında kendi sınıfında en iyi arama motoru ve android işletim sistemine sahip telefon markalarının vazgeçilmez iş ortağı konumunda bulunuyor. Fakat Google Play Store ve Google Mağaza karıştırılabiliyor.

Burada önemli bir karşıklığı da ayırarak başlayalım. Google Play Store, Google’ın markalarla birlikte dijital içerikleri yayınladığı bir platform. Kısacası burada sadece dijital içerikler var. Örneğin birçok mobil uygulama ve oyun buna dahil. Oysa Google Mağaza (Google Store) ise Google’ın fiziki ürünleri sattığı platformun ismi. Bu platformda daha ziyade telefonlar gibi elle tutulabilen fiziksel ürünler satılıyor. Çoğu kişi bu ikili ayrımı karıştırabiliyor.

Google anlayış olarak ilk başlarda bilginin tüm dünyaya aktarımına aracı olarak kendisini görüyordu. Google Play Store‘larda yer alan uygulamalar ise artık günümüzün bir vazgeçilmezi.

Google Play Store son yıllarda adını çok geniş kesimlere duyurdu. Yapılan son araştırmalarda üretimi sağlanan 5 android cihazdan 4 adedinde Google uygulamaları mevcut olurken, diğer cihazlarda Google kendine yer bulamıyor. Google kullanımı konusunda aktif olarak 2018 yılında 1,5 milyar kullanım için kullanıcılarına teşekkür adı altında bir paylaşım yapmıştı. Şu an güncel rakamlarla bu sayı 2 milyar bandına doğru ilerledi. Google Play Store’da en fazla indirilen uygulama oyun kategorisinde olurken,  kişisel gelişim uygulamaları en az indirilen kategoride yer alıyor.

Google Paly Store’da bir insanın her konuda vakit geçireceği ücretli ve ücretsiz içerikler bulunuyor. Google arama motoru olarak başladığı teknoloji serüvenine gelişen formatıyla devam ediyor. Örneğin Google asistan uygulamasını Google Play Store üzerinden indirerek hiç yorulmadan sadece konuşarak sanal bir asistan edinebilirsiniz. Yüz binlerce oyun içeriğinden dilediğiniz tarzda oyunları oynayabilir, online oyun serüvenine başlayabilirsiniz. 

Google Mağazalar ve Ödeme Yöntemleri

Google Play Store’da bulunan içerikler iki kategoride yer alıyor. Kendi üretimini yaptıkları içerikler veya iş birliği kapsamındaki içerikler şeklinde oluşuyor. İşbirliği kapsamında teknoloji şirketleri tarafından hayata geçirilen bu uygulamalarda ücretli seçeneği yaygın olarak kullanılıyor. Kredi kartınızı Google hesabınıza tanımlayarak Google Play Store’dan alışveriş yapabilirsiniz. Aynı ödeme şekli Goole Mağazalar için de geçerli. Mobil ödeme yöntemiyle birlikte kullandığınız operatör üzerinden faturanıza yansıyan bir bedel ya da farklı operatör uygulamalarını da bu kapsamda değerlendirebilirsiniz. Google, cüzdan ve hediye kartı gibi özellikleri genelde ABD ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde sürdürüyor.

 

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı