Google Lens Nedir? Neler Yapabilir?

Hiç şüphesiz Google, dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Youtube, Firebase, Google arama motoru gibi internette popüler olan birçok site Google’a ait. Google şirketi aynı zamanda yeni yazılımlara ve uygulamalara da yatırım yapmaya devam etmekte. Peki, bu iddialı yazılımlarından olan Google Lens nedir ve neler yapabilir?

Google Lens nedir? Neler Yapabilir?

Google Lens, görselleri analiz edebilen yazılıma sahip bir uygulamadır. Anlık olarak analiz ettiği görseller hakkında bilgiler sunar.

Örneğin; telefonunuzun kamerasını bir tarihi esere doğru tutarsanız o tarihi esere ait hikayeyi öğrenebilirsiniz. Telefonunuzu bir hayvana ya da bitkiye doğru tutarsanız o canlının türü ile ilgili bilgilere ulaşırsınız. Yeni gittiğiniz bir şehirde, ne olduğunu anlamadığınız bir dükkanı çekerseniz dükkan hakkında internette yapılan yorumları, sattığı ürünleri vb. birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aslında bu görselleri analiz eden yazılım fikri, daha önce Samsung tarafından Bixby Vision adı altında denendi. Samsung firmasının ulaşabildiği verinin kısıtlı olmasından dolayı uygulama çok da başarılı olamadı. Google’nin ise Samsung’a göre çok daha büyük arama motoru olduğu için çok daha fazla veriye anında ulaşma imkanı bulunmakta. Bu yüzden Google’ın bu yazılımı, Bixby Vision’a göre çok daha başarılı ilerliyor.

Bu yazılım ilk başlarda sadece Samsung telefonlarda mevcuttu. Sonradan iPhone telefonlarda da kullanılabilir hale geldi. Buna ek olarak Google Glass teknolojisini de doğrudan etkilemesi bekleniyor. Verileri hızlı ve doğru bir şekilde analiz edebilmesi, akıllı gözlük teknolojisi ile birleştiği taktirde çok verimli ve kullanışlı bir ürünün ortaya çıkacağı kesin.

Google Lens uygulamasını kullanmak için telefonunuzun kamerasını bir nesneye doğru çevirmek yeterli. Bu akıllı uygulama, sadece nesnelere değil aynı şekilde yazılara da yanıt verebiliyor. Örneğin; telefonunuzu bir kartvizite doğru tutarsanız üzerinde yazan telefon numarası, e-posta adresi gibi bilgileri doğrudan cihazınıza kaydedebilirsiniz.

Google fotoğraflar uygulamasının güncel sürümünü kullanıyorsanız Google Lens’e de sahipsiniz demektir. Google fotoğraflara ek olarak, Google Asistan ve Google Kamera uygulamasının içinde de bulunuyor. Bunun ile birlikte her telefon modelinin de Google Lens’i desteklemediğini belirtmekte fayda var.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Google Lens Evcil Hayvanınızın Cinsini Tanımlıyor!” okumak için buraya tıklayın.
“Google Akıllı Ekran Görüntüleri ile Arama Yapabilirsiniz!” okumak için buraya tıklayın
“En İyi 5 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.

“Google Lens Nedir? Neler Yapabilir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı