Google Kurucusu ve İlginç Hikayesi

Günümüzde deyim yerinde ise adeta elimiz ayağımız haline gelen, birçok servisi ve yeniliği ile vazgeçilmezimiz olan Google’ın kurucusunu tanıyor musunuz? Her gün milyonlarca kez ziyaret edilen Google kuruluşu ve kurucusu ile ilgili oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Gelin birlikte Google kurucusu ve bir hayli ilginç hikayesine göz atalım.

Google Kurucusu ve İlginç Hikayesi

Larry Page

Larry Page’i birçok insanın hayatını kurtaran kişi olarak tanımlayabiliriz. 1973 yılında Amerika’da dünyaya gelen Larry, tam anlamı ile bir girişimci. Bilgisayar ve teknoloji ile tanışması, ebeveynleri sayesinde olan Larry’nin anne ve babası Michigan Eyalet Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde akademisyenlik yapıyorlardı. Yaşıtlarına nazaran teknoloji ile olan tanışması bir hayli erken gelişen Larry Page’in ilgisi küçük yaşlarda başlayarak devam etti.

Montessori eğitim (Bağımsız, destekleyici eğitim) veren bir okulda eğitimine başladı. Bu eğitimin şimdiki konuma gelmesinde bir hayli etkili olduğunu söyleyen Larry Page, eğitiminin yanı sıra Nikola Tesla’dan da bir hayli etkilendiğini söylüyor. Herhangi bir alanda bir şeyi icat ederek her şeyin bitmediğini, kabullenmediğini ve bunun kesinlikle devamının da gelmesi gerektiğini belirtmekte.

Eğitimine Michigan Üniversitesi’nde devam eden Larry, yalnızca teknoloji ile ilgilenmek ile yetinmemiş, saksafon çalmayı öğrenerek müziğe de ilgi duymuş. Aynı zamanda çeşitli okul kulüplerine de katılım göstererek oldukça sosyal bir öğrencilik hayatı geçirmiş. Michigan Üniversitesi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra Stanford Üniversitesi’nde doktoraya başlamıştır. Tam bu noktada hayatını değiştirecek isimle tanışmış.

Sergey Brin

1995 tarihinde okulda proje için bir araya gelen Sergey ve Larrry, bir arama motoru yaptılar. Tam olarak o gün Google’ın ilk adımlarının atıldığını da söyleyebiliriz.

İlk yıllarda Google’ın ismi BackRub olarak belirlenmişti. Sonrasında Googol adındaki bir matematik teriminden ilham alarak Google kelimesi ortaya çıktı ve 1997 yılında Google.com’un domainini aldılar. Sonrasında 4 Ekim 1998 tarihinde tam olarak Google şirketi oluşturuldu.

Eric Schmidth

2001 yılına kadar şirketin CEO’luğunu yapan Larry Page, yerini Eric Schmidth’e devretmiştir. 2004 yılında ise halkın kullanımına neredeyse şu anda tüm dünyanın kullandığı Gmail servisi sunuldu. 2005’de Android, 2006 yılında ise YouTube’u satın aldı. Bunlar ve daha nicelerinden oluşan birçok servis geliştirildi ve çeşitli şirketler de bünyelerine katıldı.

Tüm dünyanın eli kolu haline gelen Google, minik adımlarla başladı fakat günümüze gelindiğinde hızla büyüyen bir dev oldu diyebiliriz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Google’ın İlk Günleri Hakkında 5 İlginç Gerçek!” okumak için buraya tıklayın
“Google’ın İlginç Hikayesi!” okumak için buraya tıklayın.
“Google’ın İlginç Tıbbi Projeleri!” okumak için buraya tıklayın.

“Google Kurucusu ve İlginç Hikayesi” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı