Google Fotoğraflarınızı Başkasına Göndermiş Olabilir!

Google Fotoğraflar uygulamasını kullanan kullanıcıların fotoğraf ve videolarının yedekleme arşivlerinin yanlış şekilde aktarıldığın bildirdi. Haberimizde...

Google, geçtiğimiz haftalarda Google Fotoğraflar uygulamasını kullanan kullanıcıların fotoğraf ve videolarının yedekleme arşivlerinin yanlış şekilde aktarıldığın bildirdi. Bu aktarım bir kişinin fotoğraflarının veya videolarının başka bir kullanıcının arşivine karıştığını ifade ediyor. Böylesine bir hatayı Google’ın nasıl yaptığı ise halen herkes tarafından tartışılıyor.

Google Fotoğraflar uygulamasındaki veriler nereye gönderildi?

Yaşanan bu teknik aksaklık dört gün sonrasında düzeltildi. Fakat bu dört gün içerisinde eğer kullanıcıların video ve fotoğrafları onların özel hayatlarını yansıtacak şekilde deşifre edilseydi, sorunun boyutu daha büyük bir hal alabilirdi. Çoğu bilgimizi teslim ettiğimiz Google gibi büyük şirketlerin bu tür hatalar yapması; her geçen gün internetteki bilgi güvenliği konusundaki endişeleri arttırıyor.

1 milyar kullanıcısı olan Google Fotoğraflar’da meydana gelen bu hata kullanıcıların çok küçük bir kısmını yaklaşık yüzde 0,01’ini etkiledi. Ancak bu tür hatalarda tek bir kişinin bile etkilenmesi diğer kullanıcılara olumsuz bir bakış açısı da katabiliyor.

Uygulamaları kullanmadan önce gizlilik sözleşmeleri kabul ediliyor. Ancak yine de insanların çok daha hassas olduğu bu gibi özel bilgilerin yedeklenmesi ve saklanması konusunun üzerine Google’ın daha çok düşmesi gerektiği görünüyor.

Hassas bilgiler ve özel hayattan bahsederken sadece bunu kişisel yaşamlarımızla alakalı olarak bakmamak gerek. Aynı zaman iş dünyasının bir çok sektöründe şirket ile alakalı dosyalar, ses kayıtları, videolar ve fotoğraflar için de Google Fotoğraflar ve benzeri uygulamalar kullanılıyor. Bu durumda da sadece biz değil tüm şirket ve ona bağlı olan insanlar tehlikeye giriyor.

Google’ın açıklaması yetersiz bulundu!

Bu hatadan mağdur olan bir kullanıcı Google’ın kendisine gönderdiği açıklama mailini Twitter üzerinde paylaşmış ve hatanın gerçekten büyük olduğunu Google’ın bu konu için yetersiz ve kısa bir açıklama yaptığını savunmuş. Google ise sadece bu sorundan etkilenmiş kullanıcılara içeriklerini tekrar yedeklemelerini ve önceki yedeklerini silmelerini öneri olarak sundu. Kişi haklarını ihlal edildiği böyle bir konuda kullanıcıların beklentisi ise Google’ın daha fazla açıklama yapmasıydı. Dolayısıyla bazı kullanıcıların aklında halen soru işaretleri kaldı.

Google Fotoğraflar bu sorunun önüne geçmek için bazı önlemler alabilir. Örneğin, veriler için verdiği depolama hizmetini ücretli seçenekler ile daha güvenli hale getirebilir. Ya da online yerine yerel depolama sistemine geçiş yapıp bu durumu daha güvenli hale getirebilir. Böylece ileride oluşabilecek teknik hataların önüne geçilebilir.

Peki siz Google Fotoğraflar ve benzeri depolama uygulamalarını kullanıyor musunuz? Güvenli buluyor musunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • iPhone’da Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En İyi 5 Fotoğraf Düzenleme Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Instagram’da Fotoğraf Nasıl İndirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Nur Kargılı

Sude Nur Kargılı

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık öğrencisiyim. Yazı yazmayı ve yönde ilerlemeyi çok istiyorum. Yazılarımı burada paylaşmaktan çok mutluyum. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/sudenur-kargili


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı