Google Doküman Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternet kullanıcıları, Google dokümanları sürekli kullanıyor. Hem ücretsiz hem de kullanışlı olduğu için çok kişi tarafından tercih edilmekte. Birçok önemli belge ve dosya Google Dokümanlara yükleniyor. Peki, Google Docs yeterince güvenilir mi? Google doküman güvenliği nasıl sağlanabilir?

Google Doküman Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Eğer bir Gmail ya da Google hesabına sahipseniz Google dokümanları kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde belgelerinizi yükleyebilir, istediğiniz her yerden ulaşabilirsiniz.

Bunun ile birlikte bir dosya üzerinde ekip arkadaşlarınız ile beraber çalışma imkanınız da sunulmakta. Önemli sunumlarınızı ve belgelerinizi yüklerken güvenlik kısmına dikkat edilmeli. Google’ın hack’lenmesi gibi durumlardan ya da devletlerin belgelerinize erişmesinden endişe ediyorsanız bugün bunlardan bahsetmeyeceğiz. Sizin alabileceğiniz basit ve etkili önlemler mevcut. İşte Google doküman belgelerinizi daha güvenli halde korumak için birkaç ipucu:

1. Google Hesabınızın Güvenli Olduğundan Emin Olun

Eğer Google hesabınız bir siber saldırıya uğradı ise o hesapla Google Docs’u kullanmamalısınız. Gmail’inize erişebilen biri dokümanlarınıza da erişebilir.

Google hesabınıza mümkün olduğu kadar ortak wi-fi alanlarından giriş yapmayın. Kendinize gerçekten güçlü ve tahmin etmesi zor bir şifre seçin. Bununla birlikte fiziksel şifre olarak kullanabileceğiniz aletleri taşıyabilirsiniz. Bu sayede dosyalarınıza uzaktan erişim mümkün olmaz.

2. Mümkün Oldukça Google Dokümanlarınızın Bağlantı Linklerini Paylaşmayın!

Arkadaşlarınızın ya da ortaklarınızın ulaşmasını istediğiniz belgeleri, bağlantı linkleri oluşturup paylaşabiliyorsunuz.

Bu linkler yayılırsa başkaları tarafından belgeleriniz çalınabilir ya da değiştirilebilir. Bu yüzden google dokümanlar bağlantı paylaşımı için güvenli görülmemekte.

3. Tek Bir Editör Olması İçin Ayarlarınızı Değiştirin

Belgenizi editörle paylaştınız ve düzenlenmesini bekliyorsunuz. Editörün yanlışlıkla başka kullanıcılarla paylaşmasını engellemek için gelişmiş ayarlarda ‘’editörlerin erişimi değiştirmesini ve yeni kişi eklemesini önle’’ yazısını seçin.

Artık editörünüz, belgenizi sadece düzenleyebilir. Başka bir işlem yapamaz.

4. Google Grupları Oluşturun

Bağlantınızı açmak yerine Google grupları kullanmak çok daha mantıklı. Beraber çalışmak istediğiniz insanları Google gruplarına ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde Google grupları, belgelerinizin güvenliğini sağlayacaktır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Google’ın İlginç Hikayesi!” okumak için buraya tıklayın.
“Google Docs Nedir, Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın
“Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Google Hizmeti!” okumak için buraya tıklayın.

“Google Doküman Güvenliği Nasıl Sağlanır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı