Google Doğrulama Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dijitalleşmenin bu kadar ilerlediği zamanlarda hesap güvenliği her birimiz için önemli bir hal almakta. Yazımızda; Google doğrulama kodu hakkında detaylara yer vereceğiz.

Özellikle son zamanlarda hackerların çok fazla gündeme gelmesi ve kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınması gibi haberlere sıkça rastlıyoruz. Hiç şüphesiz doğrulama kodları ve iki faktörlü kimlik uygulamaları kullanımının zorunlu tutulması gereken uygulamalar arasındadır. Google da kullanıcılarına birçok hizmet vermekte. Kullanıcılarına depolama alanı, mail kişisel bilgilerin ve verilerinin bulunduğu hizmetler veren Google ayrıca doğrulama kodu hizmeti de sağlamaktadır.

Google Doğrulama Kodu Nedir?

Doğrulama kodu; şifre sıfırlama ve hesap kurtarma gibi durumlarda telefon numaranıza ya da e-postanıza atılan sayısal bir kod sistemidir.

Yalnızca sizin hesabınıza giriş yapabileceğiniz, hesabınızın şifresini değiştirebileceğiniz ve kurtarabileceğiniz durumlarda sizlere sunulan bir güvenlik adımıdır.

iPhone ya da Android cihazınıza uygulama mağazanızdan Google Authenticator’u indirin. Google Authenticator, sizler için her 30 saniyede bir 6 haneli geçici kodlar üretir. Üye girişi yapmanız gereken sitelerle sizin aranızda oluşacak bir güvenlik bariyeri olarak sayılan bu uygulama sayesinde hesabınız için üretilmiş kod ile giriş yapacağınız siteler eşleşir. Bu sayede hesaba bir başkasının giriş yapabilmesi pek olası bir durum değildir. Kodlar 30 saniyede bir üretilip her kodun yalnızca tek bir kullanım hakkı bulunmaktadır.

İki adımlı doğrulama ile cep telefonunuza bir kod gelebilir. Bu işlem de oldukça basittir. İki adımlı doğrulama seçeneğini aktifleştirdiyseniz başka bir cihaz ile hesabınıza giriş yapmak istediğinizde telefonunuza bir onay ekranı veyahut bir kodun bulunduğu ekran gelecektir.

Google Doğrulama Kodu Ne İşe Yarar?

Doğrulama kodu sayesinde hesap kurtarma, hesap kapatma işlemlerini yalnızca siz yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra şifrenizi yenileme ya da sıfırlama adımlarını da yalnızca siz onayladığınız takdirde yapılabilir.

En önemlisi ise kişisel verileriniz kontrol altına alınmış olacaktır. Herhangi biri tarafından yapılacak olan siber saldırılara karşı önleminizi almış olacaksınız.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Google’ın İlginç Hikayesi!” okumak için buraya tıklayın.
“5 Adımda Google Drive Kullanım Rehberi!” okumak için buraya tıklayın
“Google Aramalarınızı Hızlandıracak 5 İpucu!” okumak için buraya tıklayın.

“Google Doğrulama Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı