Google Docs Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Docs yani Google Dokümanlar nedir? Nasıl kullanılır? 6 pratik ipucu, haberimizde...

Şimdilerde işlerimizi kolaylaştıran, düzenleyen pek çok uygulama ücretli hizmet veriyor. Bu uygulamalardan biri de Microsoft Office. İş hayatında çok fazla kişi tarafından kullanılan bu programın ücretli olması kullanıcıları Google Dokümanlar kullanmaya yönlendirdi. Peki Google Docs nedir? Ofis programlarından farkı ne? Nasıl kullanılır? 6 pratik ipucu, haberimizde…

Google Docs nedir?

Google Docs yani Google dokümanlar, işlerini internet aracılığıyla yürüten kişilerin ücretsiz bir şekilde kullanabilecekleri bir belge, dosya düzenleme hizmeti. Kullanıcılar ofis programları üzerinden yapabildikleri her şeyi Google’ın bu hizmeti üzerinden de yapabiliyorlar. Ayrıca Microsoft Office programlarından düzenlenmiş bir dosyayı da doc google üzerinden açabiliyorlar.

Kullanıcılar bu Google hizmetini masaüstü cihazlarından veya mobil cihazlarından kullanabiliyorlar. Bunun için Google dokümanlar indir işlemini gerçekleştirip, Gmail hesapları üzerinden giriş yapmaları gerekiyor.

Google Docs nasıl kullanılır, 6 pratik ipucu:

1- Arkadaşlarınızla dosya paylaşma:

Google Dokümanlar yani Google Documents ile belgenizi arkadaşınızla paylaşabilir. Hatta aynı anda farklı mekanlardayken bile üzerinde çalışabilirsiniz. Paylaştığınız dosyayı arkadaşınızın düzenlemesini istemezseniz, o kişiye sadece documents google yani ”Google belgeler görüntüleme” hakkı da verebilirsiniz.

2- Çevrimdışı dosya düzenleme:

Google Documents ile internete sahip olmadığınız zamanlarda da belge oluşturabilir, daha önce oluşturduğunuz dokümanları görüntüleyebilirsiniz. Bu arada hemen belirtelim: Daha önce oluşturduğunuz bir belgeyi çevrimdışı kullanabilmek için; belgenin yanındaki alt alta üç nokta simgesine tıklayıp, “Çevrimdışı kullanılabilir” butonunu sağa kaydırmanız gerekiyor.

3- E Tablolar, Slaytlar, Formlar Oluşturma:

Google Docs üzerinden sadece word formatında dosya oluşturmak zorunda değilsiniz. E tablolar üzerinden office programlarındaki excel tablosunun benzerini de kullanabiliyorsunuz. Bunun haricinde slayt hazırlayabilir, anket oluşturmak için formlar da hazırlayabilirsiniz.

4- Google Docs indir işlemi nasıl yapılır?

Doc Google ‘ı mobil ve masaüstü cihazınızda kullanabilirsiniz. Tabi ilk önce bir Google hesabı üyeliğinizin olması gerekiyor. Bilgisayarınız üzerinden “https://www.google.com/intl/tr_tr/docs/about/” adresine giderek, google dokümanlar indir işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Android cihazınıza Google Docs’u Google Play Store üzerinden yükleyebilirsiniz. Android cihazınız üzerinden de documents google yani hazırladığınız belgeleri görebilirsiniz. Ayrıca uygulamada bulunan Keşfet özelliği sayesinde uygulamayı kapatmaya gerek kalmadan da internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

5- Google Dokümanlarda belge nasıl oluşturulur?

Yeni bir google belgesi oluşturmak için ana sayfada yer alan + simgesine tıklayın. Burada size bazı şablon önerileri sunulacak. Bunlardan birini seçebilir veya boş word dosyasıyla Google belgeleri düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Eğer daha önceden cihazınıza indirmiş olduğunuz bir belge üzerinden çalışmak isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  • Sol üst köşedeki çizgi simgesine tıklayın.
  • Seçeneklerden Google Drive‘ı seçin.
  • Düzenlemek istediğiniz dosyayı seçin.

Bu işlemlerden sonra gdocs google da belgeyi açabilirsiniz.

6- Başkasıyla aynı dosya üzerinden nasıl çalışılır?

Google Dokümanlar aracılığıyla, bir arkadaşınızla farklı yerlerde olsanız dahi aynı dosya üzerinde çalışabilirsiniz. Bunun için ;

  • Paylaşmak istediğiniz belgeyi açın.
  • Sağ üst köşede yer alan Paylaş butonuna tıklayın.
  • Dokümana bir isim ekleyin.
  • İsterseniz bağlantı linki kopyalayabilir veya kişilerle doğrudan gönderebilirsiniz.

Burada paylaştığınız kişinin dosya üzerinde neler yapabileceğini seçebilirsiniz.

Peki siz Google Dokümanları kullanıyor musunuz? Bu Google hizmetinin faydalı olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google Drive Nedir, Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google Çeviri İnternet Yokken Nasıl Kullanılır?” haberimizi okumak için çevrimdışı tıklayın.
  • Google Classroom Nedir? haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Büşra Öztürk

Büşra Öztürk

Merhaba, ben Büşra. Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım mezunuyum. Gelişen dünyamızdaki dijitalleşmeye entegre olmaya çalışan, gezmeyi, okumayı ve araştırmayı seven bir bireyim. Güncel haberlerden haberdar olmak için sizleri Moblobi köşeme bekliyorum. https://moblobi.com/author/busra-ozturk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı