Google Classroom Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google, gün geçtikçe kendini yenilemeye ve geliştirmeye hızla devam etmekte. Birçok alt kolu olan ve kullanıcılara birden fazla kolaylık sağlayan Google, Classroom özelliği ile de harikalar yaratıyor diyebiliriz. Peki, Google Classroom nedir? Google Classroom ne için ve nasıl kullanılır?

Google Classroom Nedir?

Google Classroom, eğitim için G Suite’in bir özelliği olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Özellikle öğretmenler için büyük kolaylık olan Classroom, öğrenciler için de oldukça yararlıdır.

Aslında tam manası ile sanal sınıf olan Classroom, öğretmenlerin öğrencilerine ödevlerini, okumaları gereken dokümanları ve verileri kolaylıkla verip öğrencileri ile iletişim kurabildiği, geri bildirimler alabildiği ve düzenlemeler yapabildiği bir araç.

Öğretmenler, farklı dersler için farklı sınıflar oluşturabilir, ödevler için grup düzenlemeleri yapabilir ve oluşturduğu sınıf ya da gruplar ile iletişim kurabilir. Duyurular paylaşıp anında öğrencilerine aktarabilir. Aynı zamanda öğrencilerden geri bildirimler alarak sanal bir soru cevap ortamı da yaratmak oldukça işe yarar bir özellik!

İlkokul ve üzeri tüm eğitim seviyesindeki öğrencilerin kullanımına uygun olan Classroom, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulmakta.

Google Classroom Nasıl Kullanılır?

1. Google Classroom’u kullanmak istediğiniz cihazınıza uygulamayı App Store veya Play Store üzerinden yükleyin ya da doğrudan tarayıcınız üzerinden Google Classroom’a erişim sağlayın.
2. Sonrasında Google Classroom’a Google hesabınız üzerinden giriş yapın.
3. Giriş işlemini gerçekleştirdiğiniz an uygulamanın ana sayfasına yönlendirileceksiniz.
4. Ana sayfada sizi “İlk sınıfınızı oluşturun veya ilk sınıfınıza katılın!” yönergesi karşılayacak. Sağ köşede bu yönergenin gösterildiği + işaretine basarak sınıf oluşturabilir veya var olan bir sınıfa katılabilirsiniz. Unutmayın! Var olan bir sınıfa katılabilmeniz için sınıf kodunu biliyor olmanız gerekmektedir.
5. Yeni bir sınıf oluşturmak istiyorsanız “Sınıf Oluştur” kısmından devam etmelisiniz. Sizlerden sınıf adı, bölümü ve konu bilgisi girmeniz istenecektir.
6. Bu bilgileri de tamamladıktan sonra sınıfınız oluşturulmuş olacaktır.
7. Sınıfınızı oluşturduktan sonra sizleri sınıfınızın ana sayfası karşılayacak bu ana sayfanın sol üst köşesinde bulunduğunuz sınıf, orta kısımda paylaşımlarınız bulunacak.
8. Öğrencilerinizin ve sınıfınız hakkındaki bilgiler için “Hakkında” bölümüne tıklamanız yeterlidir.

İşte Google Classroom’a erişim sağlamak ve yeni bir sınıf açıp herhangi bir sınıfa dahil olmak bu kadar basit.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Google Classroom Nedir?” okumak için buraya tıklayın.
“Google Dijital Atölye Nedir?” okumak için buraya tıklayın
“Google Docs Nedir, Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın.

“Google Classroom Nedir? Nasıl Kullanılır?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı