Google Gökyüzünden Balonlarla İnternet Dağıtacak!

Dünyanın büyük bir bölümü sınırsızca ve rahatça internet tüketirken hatta internet zamanlarının ve hayatlarının çok önemli bir parçası olmuşken; fakir yoksul ülkelerinde ne yazık ki internet hala yok.  Yoksul ülkelerden biri olan Kenya halkı Google sayesinde internet deneyimini yaşayacak.  Nasıl mı? İşte detaylar…

Google Kenya ‘ya balonlarla nasıl internet götürecek?

21.yüzyılda olmamıza rağmen yoksulluk ve sefalet içerisinde olan ülkeler internetten habersiz yaşamlarını sürdürüyor. Bu konunun farkında olan ve erken davranan Google, ana şirketi Alphabet bir ilke imza attıyor olacak. Loon adı verilen proje sayesinde Kenya halkı internete sahip olacak. Bilmeyenler için hemen belirtelim ki Loon , dünyanın hizmetlerinden yoksul alanlarında bağlantı sağlayan bir balon ağı olarak tanımlanabilir.

Project Loon adlı Google’ın bu projesi, mobil ağ kulelerinin yapımının maliyetli ve bakımının zor olduğu bölgelere interneti dağıtmak için yapıldı. Projede kullanılacak sözkonusu balonlar boyut olarak çok büyük ve polietilenden yapılmış ve helyumla doldurulmuş. Bu balonlar aynı zamanda güneş panelleriyle de destekleniyorlar.

Güneş enerjisiyle çalışan bu balonların donanımları oldukça büyük ve sözkonusu balonlar olası tehlikleri önlemek için arazilerin üzerinde uçuruluyorlar. Deniz seviyesinden 20 km yüksekte bulunuyorlar. Her balon yerden yayılan internet sinyallerini 5 km uzaklığa kadar ileten anten taşıyor.

Loon projesi daha önce farklı yerlerde Peru ve Porto Riko’da resmi olmayan şekilde test edildi. Her iki ülkede yaşanan doğal afetlerden sonra denenmiş olan ve internet dağıtan bu balonlar sayesinde sözkonusu deneme sırasında halka kablosuz internet hizmeti başarılı şekilde sunuldular. Bu test sırasında 100 bin’den fazla kullanıcı bu sayede internet e bağlanabilmiş.

Loon , Kenya ‘daki ilk ticari denemesi için ülkenin büyük operatörü Telkom Kenya ile iş birliği yapıyor olacak. Merkezden uzak köy ve bazı kasabalarda yaşayanlar bu proje sayesinde standart fiyatlar üzerinden 4G hizmetine erişebilecek.

Proje az önce de belirttiğimiz gibi bazı ülkelerde test edilmiş ve başarılı olmuştu. Çok sayıda insanı internet ile buluşturmuştu. Ancak uzun süreli saha da nasıl olacağı ilk kez Kenya ’da deneniyor olacak.

Ticari çıkarları gereği Google interneti balonla Kenya’ya götürerek halkın internete erişimini sağlıyor olacak. Ancak her projede olduğu gibi bu proje de çeşitli endişeler ve riskler içeriyor. Peki bu riskler nedir? Proje ile ilgili tehlikleri görünen ve endişe uyandıran konular neler? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı