Google’da Aramamanız Gereken 10 Şey!

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı kolay ya da zor herhangi bir bilgiye ulaşmaları gerektiğinde arama motoru Google‘a yönelir. Kullanıcılar tarafından günde en az bir kez kullanılan ve sevilen Google, genellikle bilgilere ulaşmayı mümkün kılsa da bazen bizleri yanlış bilgilere de yönlendirebiliyor. İşte güvende kalmak istiyorsanız Google‘da aramamanız yani günümüz dünyasının değimiyle “Google’a sormamanız” gereken 10 şey…

Google’da neleri aramamalısınız?

  1. Bankaların web siteleri

Banka hesap bilgilerine göz dikmiş dolandırıcılar olduğu hepimiz tarafından biliniyor. Bu dolandırıcılar tarafından şse  bankaların web sitelerine çok benzer siteler tasarlanıyor ve bu yöntemle kullanıcıların kişisel verileri, banka hesapları ve giriş bilgileri çalınıyor. Bu da güvenlikle ilgili çeşitli problemleri doğruyor. Banka hesaplarınızın güvende kalmasını istiyorsanız Google aramalarda yalnızca bankanızın resmi URL’sini aratarak bankanızın web sitesine gitmelisiniz. Çünkü bu dolandırıcılar, Google’da yapılan aramalarda üst sıralarda çıkan Google reklamlarına bu sahte sitelerin reklamlarını vererek kullanıcının algısı ile oynuyor. Dolayısıyla özellikle hemen banka hesabına girerek işlemini yapmak isteyen kullanıcılar ilk sıralarda çıkan ve banka adreslerine ilk bakışta çok benzeyen bu sahte adreslere tıklayarak tuzağa düşmüş oluyor. Bu sebeple Google’da banka web sitelerini aramak yerine gireceğiniz bankanın güvenli web adresini internet tarayıcınıza yazarak girmek çok daha güvenli. Eğer Google’da arayarak giriyorsanız da mutlaka tıkladığınız banka adresinin doğru ve güvenli olduğundan emin olun.

  1. Şirketlerin müşteri hizmetleri numaraları

Google‘da bulunan şirketlerin müşteri hizmetlerine ait çeşitli numaralar Google‘daki en yaygın dolandırıcılık yöntemleri arasında yer alıyor. Sahte web siteleri tasarlayan dolandırıcılar, kullanıcıları web sitelerinin orijinal olduğuna inandırmaya çalışıyor ve numaralar üzerinden onlarla iletişim kurarak bilgilerini tehlikeye atıyor. Yine bunları da reklam olarak vererek üst sıralarda çıkartıyor ve yine kullanıcının algılarıyla oynuyorlar. Bu sahte sitelerin ilk tıklanan siteler olmasını sağlıyorlar. Bu sebeple bir müşteri hizmeti numarasını Google aramalarında almadan önce girdiğiniz sitenin doğru site olduğundan emin olmanızı öneririz.

  1. Uygulama indirme aramaları

Uygulamaları indirmek için Google‘da aratmak kötü amaçlı sahte yazılımları ve virüsleri cihazınıza yüklemenize neden olabilir. Çünkü dolandırıcılar sahte siteler hazırlayarak kullanıcıların bu indirme linklerine tıklamalarını sağlıyor ve zararlı yazılımlarını cihazlarına bulaştırıyor. Hatta cihazdaki kişisel verilere, fotoğraflara ve birçok bilgiye de erişmiş oluyor. Bu sebeple uygulama indirme aramalarını Google’dan yapmamanızı öneririr. Cihazınızı tehlikeye atmak istemiyorsanız uygulama indirmek için yalnızca Android için Google Play Store’u ve iPhone’lar için App Store’u kullanmalısınız.

  1. İlaç veya tıbbi semptom

Devamlı kullandığımız Google sayesinde birçok doğru ve güvenilir bilgiye ulaştığımız bir gerçek. Ancak Google‘da asla hastalıklar ve ilaçlarla ilgili aramalar yapmamalısınız. Edindiğiniz yanlış bilgiler yüzünden yanlış tedavi yöntemleri uygulayabilir ve sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Ayrıca Google‘da yer alan bilgilere göre ilaç satın almamalı ve ilaç konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  1. Finans ve borsa aramaları

Birçok bilginin yer aldığı arama motorunda yapmamanız gereken aramalardan biri de finans ve borsa aramaları. İnternette herkesi zengin edebilecek bir yatırım ve borsa bilgisinin yer alması ve kullanıcılara rehberlik etmesi pek de mümkün değil. Dolaysıyla bu tür arama sonuçlarında çıkan bilgilerin dolandırıcılar tarafından oluşturulmuş olma ihtimali çok çok yüksek. Bu yüzden Google‘da finans ve borsa aramaları yapmaktan kaçınmalısınız.

Peki Google’da indirim kuponu aramaları neden tehlikeli? Google’dan aramamanız gereken şeylerden biri de neden e-ticaret siteleri ve bunların kampanya teklifleri? Google’da devlet web sitesi ve sosyal medya sitelerine aramaları neden yapmamalısınız? Google’da neden antivirüs programı aramamalısınız? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Pelda Nasıroğlu

Pelda Nasıroğlu

Ben Pelda. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Moblobi'de metin yazarlığı yapıyorum. Teknoloji ve dijital odaklı yazılarıma Moblobi.com'daki köşemden ulaşabilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/pelda-nasiroglu/ E-posta: peldanasiroglu@hotmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı