Google Alerts Nedir? Uyarı Nasıl Oluşturulur?

İnsanlar, bazı kelimelerin ya da isimlerinin geçtiği siteleri anlık olarak öğrenmek isteyebilir. Google da bu konu için oldukça yararlı bir uzantı geliştirdi. Peki, Google Alerts nedir? Google’ın bu özelliği nasıl kullanılır?

Google Alerts Nedir?

Google Alerts, istediğiniz bir anahtar kelime, Google’da herhangi bir haberde ya da internet sitesinde kullanıldığında sizi bilgilendiren bir uzantıdır. Buna örnek vermek gerekir ise; sevdiğiniz bir aktörü, araştırma içinde olduğunuz ya da merak duyduğunuz herhangi bir alanda bir konunun başlığını Google Alerts’de kayıt ederseniz, girmiş olduğunuz bu kelimelerin yer aldığı sitelerden anlık bildirim alırsınız.

Google Alerts bildirimleri, e-mail ya da isteğe göre RSS Feed yolu ile gönderilir. Bildirimleri alma sıklığınızı siz seçebilirsiniz. Belirlediğiniz anahtar kelimenin kullanıldığını belirten mailleri, haftada bir kez ya da günde bir kez olarak almayı tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Google Alerts’i işletmeniz için de kullanabilirsiniz. Firmanız hakkında yapılan yorumları öğrenebilir ve ona göre bir strateji izleyebilirsiniz.

Google Alerts’ta Nasıl Uyarı Oluşturulur?

Birkaç basit adım ile Google Alerts’ta nasıl uyarı oluşturulacağına göz atalım:

1. Google üzerinden Google Alerts’i açın (Diğer arama motorlarında Google Alerts kullanılamaz).
2. Yukarıda bulunan kutudan takip etmek istediğiniz anahtar kelimeyi yazın. Bu kelime; işletmenizin adı, sizin adınız, takip ettiğiniz bir ünlü vb. olabilir.
3. Seçenekleri göster kısmından ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
4. Arattığınız kelimenin; dili, bilgi almak istediğiniz bölgeler, uyarı almak istediğiniz hesaplar, görmek istediğiniz bilgi miktarı, bildirim alma sıklığı ve görmeyi tercih ettiğiniz site türleri değiştirebileceğiniz ayarlardandır.
5. Ayarlamalarınızı yaptıktan sonra uyarı oluştur yazısına tıklayın. Bu şekilde siz anahtar kelimenizi kullandığınız anda Google Alerts tarafından bilgilendirileceksiniz.

Google Alerts uygulamasında, herhangi bir ayar yapmak zorunda değilsiniz. İsterseniz varsayılan ayarları da kullanabilirsiniz. Bir işletme için kullanıyorsanız ayar yapmanız en iyi sonucu almanızda etkili olacaktır.

Sadece kendi işletmeniz için değil rakip işletmeler için de Google Alerts’i kullanabilirsiniz. Yaptıkları tüm yenilik ve kampanyalardan anında haberdar olup bunlardan yararlanma imkanınız bulunmakta.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Hayatınızı Kolaylaştıracak 8 Google Hizmeti!” okumak için buraya tıklayın.
“Dijital Dünyada Kendinizi Nasıl Yok Edebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın
“Dijitalde İtibar Yönetimi ve Olumlu Yorumlar için İpuçları!” okumak için buraya tıklayın.

“Google Alerts Nedir? Uyarı Nasıl Oluşturulur?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı