Gizli Sekme Gerçekten Bilgilerinizi Gizliyor mu?

İnternet tarayıcılarındaki gizli sekmeler ne kadar güvenli? Haberimizde...

İnternet hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri. Günde sayısız kere internete girebilmek için tarayıcıları kullanıyoruz. İnternet tarayıcıları sayesinde merak ettiğimiz şey hakkında arama yapıp, bilgi edinebiliyoruz. Ama şu da bir gerçek ki ziyaret ettiğimiz siteler de bizler hakkında bilgi topluyorlar. Aslında her girdiğimiz internet sitesine kendimiz hakkında ipuçları bırakmış oluyoruz. İnternet tarayıcılarında yer alan gızlı sekme özelliği sayesinde arkamızda hiçbir iz bırakmadan da gezinti yapabiliriz. Peki gızlı sekme özelliği nedir? Gerçekten de bilgilerinizi gizliyor mu? İşte detaylar..

Gizli sekme nedir?

Gizli sekme özelliği internet tarayıcılarının neredeyse hepsinde bulunan bir özellik. Daha önce duymanlar için hemen paylaşalım: İnternet tarayıcıları; Google Chrome, İnternet Explore gibi internete girebilmek için kullandığımız programlara deniyor. Bu internet tarayıcılarında gezinirken yaptıklarımız kaydediliyor. Hatta geçmiş kısmından bunları görebiliyoruz.

Gizli sekmede ise gezinti yaptığınızda hiçbir şeyin kaydedilmemiş olması bekleniyor. Doğal olarak geçmiş kısmına da herhangi bir şey yansımamış oluyor. Kısacası gizli sekme kullandığınızda, yaptığınız aramalardan tutun; girdiğiniz sitelere kadar hiçbir verinizin kaydedilmemiş olduğu belirtiliyor.

Gizli sekme hangi bilgileri gizleyemiyor olabilir?

Günümüz dünyasının en büyük problemlerinden biri gizlilik. Ve söz konusu gizlilik oluduğunda, gizliliğinizi koruyacak şeyler bile tehdit oluşturuyor olabilir. Bu durum gizli sekme için de geçerli. İnternet tarayıcılarında yer alan bu özellik çevrimiçi kimliği gizlemede zayıf bulunuyor. İçerisinde gizli sekmeyi barındıran tarayıcılar, kullanıcılarını çevrimiçi kimliklerinin izlenebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Gızlı sekme ile sitelere girdiğinizde cihazınız onu kaydetmiyor olabilir fakat girdiğiniz siteler oraya girdiğinizi  görebiliyor. Yani, IP adresinizi gizleme konusunda başarılı bulunmuyor. Bilmeyenler için; IP adresi, her cihaza ait olan numaralara deniyor. Bu sayede cihazlar birbirlerinden ayırt ediliyor.

İnternette dolaşırken izlenmeyi engelleyen ağ hangisi?

Gizli sekme özelliği de internette dolaşırken sizi tam anlamıyla görünmez yapmıyor. İnternet tarayıcılarında gezinirken başkaları tarafından izlenmenizi engelleyecek bir  ağ bulunuyor. Bu ağ ise VPN . Virtual private network yani sanal özel ağ anlamına geliyor. VPN’nin gizli sekmeye göre kullanıcıları daha görünmez yaptığı söyleniyor.

Tabi VPN  içinde yüzde 100 güvenli demek doğru değil. Ayrıca internet kullanıcılarının çoğu VPN ile ülkede yasaklanan siteleri ziyaret edebiliyor. Bunun için kullanıcılar IP adreslerinde değişiklik yapıyorlar.

Şunu da belirtelim: Şimdilerde büyük teknoloji devleri dahi kullanıcılarının verilere erişim sağlıyor. Hatta bu durum ortaya çıktıktan sonra özür dileyen firmalar dahi var. Bu yüzden kullanıcılar güvenli bulmadıkları sayfalarda oldukça dikkatli davranmalılar.

Peki siz gizli sekmeyi kullanıyor musunuz? Hangi internet tarayıcılarını kullanıyorsunuz? Güvenli olduğunu düşünüyor musunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Google’da Aramamanız Gereken 10 Şey!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Google’a Alternatif Arama Motorları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İnternet Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Bilgi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı ilginizi çektiyse ve sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Aygül Binali

Aygül Binali

Merhaba ben Aygül. İstanbul Üniversitesi’nde okuyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendikçe paylaşmayı seviyorum. Eğer siz de seviyorsanız bizi takipte kalın! https://moblobi.com/author/aygul-binali/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı