Artık Fotoğraflarınızda Metin Araması Yapabilirsiniz! - Moblobi.com
İnternet

Artık Fotoğraflarınızda Metin Araması Yapabilirsiniz!


Google‘ın sunduğu hizmetlerden olan Google Photos, bir süredir birçok internet kullanıcısı için kolaylık sağlıyor. Her geçen gün gelişme gösteren söz konusu fotoğraf uygulamasına bir özellik daha eklendi. Bu özellik ile fotoğraflarInızda yer alan metinlere yani yazılara ulaşmak çok daha kolay olacak. İşte detaylar…

Google Photos metin tanıma özelliği ne işe yarayacak?

Google tarafından geliştirilen dijital fotoğrafçılık ve arşiv uygulaması olan Google Photos, son dönemlerin en çok kullanılan fotoğraf uygulamaları arasında yer alıyor. Temel işlevi fotoğraf, video paylaşma ve depoloma olan uygulama; çıktığı günden bu yana birçok kolaylığı ve yeniliği beraberinde getirdi.

Google Photos uygulamasına aldığınız tüm içerikleri yedekleniyor ve içerikler çeşitli özelliklere göre sınıflandırılarak kullanıcılar için kolaylık sağlanıyor. Ayrıca sözkonusu fotoğraf uygulamasının sınırsız depolama özelliğinin bulunması da depolama problemi yaşayanlar tarafından özellikle tercih edilmesini sağlıyor.

Google Photos ‘a eklenen yeni özellikte ise yapay zeka teknolojisi kullanılıyor. Şirket, daha önce de yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunmuştu. Kullanıma sunulan bu yeni özellikte de yapay zeka ile birleştirilen yeni bir teknoloji kullanılıyor. Metinarama teknolojisi denilen bu teknolojide optik karakter tanıma özelliğinden yararlanılıyor.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde fotoğraflar üzerinde birçok obje aratılabiliyordu. Söz konusu uygulamaya eklenen yeni özellikte ise yapay zeka, fotoğraflarda yer alan metinleri okuyabiliyor. Görsellerde yer alan metinler metin formatında indirilebiliyor veya “lens” butonu ile başka bir yere kopyalanabiliyor.

Google Photos ‘un yeni özelliği hangi faydaları sağlayacak?

Google Photos ’a eklenen bu yeni özellik, özellikle de dijital ortamda kitap okumayı sevenlerin işine yarayacak. Metinarama teknolojisi ile eski kitapların dijital ortama geçirilmesi hızlanmış olacak. Kitapların fotoğrafları çekilecek ve kitaplar metne dönüştürülerek kolayca dijital ortama aktarılabilecek. Yeni özellik çevremizde gördüğümüz birçok görseldeki yazıların anlaşılması için fayda sağlayacak. Ayrıca kafa karıştırıcı yazılar ve uzun wi-fi şifreleri için kurtarıcı olacak.

Peki Google Photos’un bu yeni özelliğini kimler kullanabilecek? Yeni özellik ile ilgili sorun ne? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı