Film Dosyalarının Altyazı Yolculuğu

Bu yazıda film dosyalarının altyazı yolculuğu hakkında bilgiler vereceğiz.

İnternet teknolojilerinde bugün yaşanan gelişmelerle birlikte geçmişte bizleri çok uğraştıran pek çok şeyi bugün internet üzerinden kolayca halledebiliyoruz. Bunu sağlayan en önemli teknoloji bulut teknolojisi olarak adlandırılıyor. Bulut teknolojisi sayesinde bugün interneti kullanarak dosya depolama ve bu dosyaları hızlı bir şekilde internet erişimi olan herhangi bir cihaz üzerinden görme ve kullanma mümkün oluyor. Bu yazıda film dosyalarının altyazı yolculuğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Bu da artık yanımızda dosya depolamak için bir hard disk ya da flaş disk gibi şeyler taşımak zorunda olmamıza gerek kalmaması anlamına geliyor.

Eskiden bir bilgisayarda film izlemek için o film dosyasının bilgisayarda yer alması gerekiyordu. Bu dosyalar da bildiğimiz şekliyle video dosyalarıydı ve bunlar oldukça büyük dosyalardı.

Aslına bakılırsa internet gelişse de bu dosyalar hala aynı şekilde depolanıyor. Sadece depolandığı yer artık internet siteleri. Eskiden bir videonun internet üzerinden iletilme hızı oldukça düşüktü. Dolayısıyla internet hızındaki muazzam gelişme de bu videoların kolayca bilgisayarlarımıza veya mobil cihazlarımıza gelmesini sağlıyor.

Tabii ki bu video görüntülerin bir de mevcut dilimizin dışında olması durumlarını da içeren altyazılarının olayları var. Biz de bu içeriğimizde bir video dosyasına eklenen altyazıları inceleyeceğiz. Aslında film dosyalarının altyazı yolculuğu nedir öğreneceğiz. Daha da uzatmadan başlayalım.

Altyazı Dosyaları Nasıl Oluşturulur?

Bir video dosyasına altyazı eklemenin farklı yöntemleri vardır. Video dosyalarına altyazı oluşturmanın en temel ve aslına bakılırsa en zor yöntemi “Metin Belgesi” üzerinden oluşturduğunuz dosyayı .srt formatında kaydetmektir.

.srt Formatı Nedir?

Aslına bakılırsa .srt dosyalarının .txt dosyalarından pek de bir farkı yoktur. Ancak bu dosya türü sadece altyazılara has bir düz metin dosyasıdır. Video oynatıcıların tümü .srt dosyalarını destekleyecek şekilde kodlanmıştır. Bu şekilde video oynatılırken .srt dosyasını video oynatıcısında video ile aynı anda açarak o videoyu o .srt dosyasında yazan şekilde altyazılı bir şekilde izlemeye devam edebilirsiniz.

Not Defteri ile Altyazı Oluşturma

Altyazı oluşturmanın en temel yöntemi not defteri ile altyazı oluşturmaktır.

Bu şekilde altyazı dosyası oluşturmak için bilgisayarınızda boş bir not defteri dosyası açın. Açtığınız bu dosyayı aşağıdaki formatta doldurmaya başlayın.

“00:02:05,000 → 00:02:25,000

Metninizi buraya yazın.”

Standart bir .srt dosyasındaki metin formatı bu şekilde olmalıdır. Yukarıdaki metinde altyazı dosyanın 2’nci dakikasının 5’nci saniyesi ile 2’nci dakikasının 25’nci saniyesi arasında ekranda gösterilecektir.

Tüm video dosyasındaki dakikalarda hangi saniyeden hangi saniyeye hangi altyazıların gösterileceğini tek tek bu metin dosyasına yazmanız gerekecektir. Yazdığınız bu dosyayı tamamlamanızın ardından “Farklı Kaydet” butonuna tıklayarak dosyanın isminden sonra .srt ibaresini ekleyin. Ayrıca dosyanın kayıt türü metin belgesi şeklinde kalmaya devam etmekle birlikte “Farklı Kaydet” menüsünde en alt kısımda görebileceğiniz Kodlama kısmının UTF – 8 formatında seçilmiş olması gerekmektedir.

Altyazı Gömme Programı ile Altyazı Oluşturma

Not defteri ile tüm videoya baştan sonra altyazı oluşturmanın ne denli zor olabileceğini sanırız tahmin etmişsinizdir. Bu yüzden bunlarla tek tek uğraşmak yerine altyazı gömme programı ile bir video dosyasına altyazı oluşturmak bunlara kıyasla çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Bunun için piyasada farklı programlar mevcut. Ancak bunların hiçbirinin Movavi gibi olmayacağını belirtebiliriz. Bu doğrultuda Movavi Video Editor bizim kesinlikle favorimiz.

Altyazı gömme programları size tek tek video dosyasının hangi saniyesinde hangi altyazı görülecek gibi şeylerle uğraşmanızı engellemektedir. Tek yapmanız gereken videoyu açmak ve açtıktan sonra video oynatılırken sizin altyazıları ilgili sahnede girmeniz.

Ayrıca Movavi ile altyazı oluşturmanın yanı sıra video dosyalarına farklı video dosya formatlarıyla birlikte altyazıyı komple gömme imkanının da sunulmasıdır. Bazı video dosyaları bildiğiniz üzere tamamen altyazıları gömülü bir şekilde oynatılabilmektedir. Hatta ve hatta mpeg-4 gibi bazı dosya formatları için altyazı dosyalarının tüm farklı dillerdeki halleri gömülü olmakta ve bu gömülü altyazılardan dilediğiniz bir tanesini seçebilmektesiniz. İşte Movavi Video Editor ile bunu da kolayca gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Movavi Video Editor ile nasıl altyazı gömeceğinize dair tüm detaylarla ilgili daha fazla bilgi, Movavi’nin resmi internet sitesi üzerinden konunun detaylı bir şekilde ele alındığı içerikten edinilebilmektedir. Ayrıca buradan altyazıların teknik boyutu da öğrenilebilir.

En İyi Altyazı Siteleri

Altyazıları siz oluşturabildiğiniz gibi oluşturulmuş altyazıların paylaşıldığı pek çok platform da mevcuttur. Bu platformları kullanarak altyazısını aradığınız bir filme dair tüm altyazıları kolayca indirebilirsiniz.

Subscene

Belki de en iyi Türkçe altyazı indirme sitesi subscene.com sitesidir. Sitenin altyazıları her daim hızlı ve güncel bir şekilde sitede kendine yer buluyor. Sitedeki tüm altyazılar sitenin kullanıcıları tarafından yükleniyor. Kullanıcı ve sitenin tarihi bakımından ele alındığında Türkiye’nin en eski altyazı indirme sitesi olan Subscene’in bu denli tercih edilmesinin en önemli sebebiyse sitenin kolay kullanıma fırsat tanıyan basit arayüzü.

Opensubtitles

Open Subtitles ise Türkçenin yanı sıra dünyanın pek çok farklı dilinde altyazı bulunabilecek en gelişmiş altyazı bulma sitelerinden biri. Türkçede Subscene kadar başarılı olmasa da diğer dillerle birlikte tümden değerlendirildiğinde Opensubtitles, dünyanın en iyi altyazı sitelerinden biri olarak listemizde yer almayı sonuna kadar hak eden bir site.

Sitede filmlere dair altyazıları ararken filmin isminin yanı sıra diğer başka özellikleri ile de filtreleme yaparak arama yapmanıza imkan tanınmıştır. Bununla birlikte sitenin bir başka özelliği de sitede yayınlanan altyazıları indirmek için siteye kayıt olma gibi bir zorunluluk olmamasıdır.

Subtitleseeker

En son altyazı arama sitemiz ise Subtitle Seeker sitesidir. Subtitle Seeker, tanıttığımız diğer altyazı bulma sitelerinden farklı olarak bir altyazı arama motoru şeklinde işlev görmektedir. Burada aradığnız altyazılar sitenin kendi veri tabanında yer almaz. Ancak size aradığınız filmin altyazısının konumunu doğrudan gösterir.

Karşınıza çıkan arama sonuçlarında aradığınız filmin altyazısını doğrudan indirme şansına sahip olmaktasınız. Bununla birlikte Subtitle Seeker’daki en popüler 5 altyazı ise şu dillere ait altyazılardır:

  • İngilizce
  • İspanyolca
  • Romence
  • Türkçe
  • Fransızca

Yukarıda mümkün olduğunca film dosyalarının altyazı yolculuğu hakkında bilgiler paylaştık.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı