E-Spor Meraklıları Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

E-Spor kitleleri peşinden sürüklüyor ve dünyadaki popülaritesi  de büyük bir hızla artıyor. Eğlence sektöründe de E-Spor ‘un önemi her geçen gün artıyor. E-Spor dünyasının en önemli parçasını ise gelişen bilgisayar teknolojileri oluşturuyor.

Oyuncuların uzun zamandır öncelikli tercihi masaüstü bilgisayarlardı. Ancak son zamanlarda bu tercih değişti ve dizüstü bilgisayarların performanslarının, tasarımlarının, çözünürlüklerinin ve pek çok özelliğinin gelişmesi; oyunseverlerin ihtiyaçlarına cevap vermelerini sağladı ve tercih edilmeye başlandı. Taşınabilirlik ve hafiflik gibi avantajlarıyla da birleşince dizüstü oyuncu bilgisayarı artık pek çok oyunsever için çok daha cazip bir hale gelmiş durumda.

İyi bir oyun deneyimi için bilgisayarda nelere dikkat edilmeli?

Peki eğer gerçek bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız dizüstü oyun bilgisayarı satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Oyun bilgisayarı alanında markalardan Acer,  oyunculara bir dizüstü oyun bilgisayarında öncelikli olarak aramaları gereken özellikleri açıkladı.

İşte E-Spor meraklılarının gerçek bir oyun deneyimi yaşayabilmek için bilgisayar tercihlerinde dikkat etmesi gerekenler:

Ekran kartı / GPU:

Ekran kartı, oyuncu dizüstü bilgisayarların en önemli parçasıdır ve  birincil öncelikli bileşenidir. Masaüstü bilgisayardan farklı olarak genellikle bir dizüstü bilgisayarda grafik kartını yükseltemezsiniz. Bu sebeple de oyuncular bu konuda mutlaka en iyi seçimi yapıyor olmalılar. Ekran kartı konusunda genellikle 2 üretici karşımıza çıkar. bunlar NVIDIA ve AMD’dir. Eğer bir performans kaygınız bulunmuyorsa giriş seviyesindeki bir GPU ile idare edebilirsiniz ve bu sizin işinizi görecektir. Ancak eğer yüksek çözünürlüklü oyunlarla deneyiminizi maksimuma çıkarmayı düşünenlerdenseniz;  o zaman ihtiyacınıza uygun daha yüksek performanslı olan modelleri tercih edebilirsiniz.

İşlemci ve RAM:

Bir dizüstü oyun bilgisayarının kalbi GPU;  beyni ise işlemci ve RAM dir. dizüstü bilgisayarın işlemcisi yani CPU grafiklerle ilgili olmayan her şeyi ele almaktadır. Işlemci yani CPU aynı zamanda işletim sisteminizin, tarayıcınızın, verimlilik uygulamalarınızın ve ayrıca tüm oyun dışı uygulamalarınızın  performansını etkilemektedir.

İşlemcinizin ekran kartınızın da gücüne ayak uydurabiliyor olması yüksek performans alabilmeniz için oldukça önemlidir. Bilgisayarınızın işlemcisi AMD veya Intel olabilir. Performans açısından genellikle AMD ryzen 7 ve Intel Core i7 öne çıkmaktadır. Ancak AMD ryzen 5 ve Intel Core i5 işlemcilerde pek çok oyunda başarılı bir performans sergilebiliyorlar.

RAM konusunda da genellikle 8 GB RAM önerilir. çünkü Buran hemen hemen hiçbir oyunda sorun yaşamamızı sağlar. Ancak eğer aynı anda birden çok uygulamayı çalıştırmak istiyorsanız, fazla sayıda video düzenlemesi yapacaksınız, oyunlarınızı yayınlamak gibi bir ihtiyacınız söz konusuysa ya da geleceğe hazırlanmak isteyenler dersiniz o zaman 16 GB RAM yada daha üstü RAM ‘leri tercih ediyor olabilirsiniz.

Depolama:

SSD ‘ler düşük güç tüketimi ve aynı zamanda yüksek performans sağlarlar. Ancak sabit disklerde hem fiyat avantajına hem de yüksek kapasiteye sahiptirler. SSD oyun içi deneyiminizi veya grafiklerinizi etkilemez. Ancak dizüstü bilgisayarınızın açılış zamanını yükleme süresini etkiler. Bu sebeple de iyi bir SSD tercih ediyor olmanız durumunda hem oynayacağınız oyunlarda hem de işletim sisteminizde çok daha iyi bir performans elde edebilirsiniz

Ses ve ekran:

Genellikle bir dizüstü bilgisayar satın alırken ses kalitesi öncelikli olarak tercih edilen özellikler arasında çoğu zaman olmayabilir. Ancak çok oyunculu oyunlar da yaşanan oyun deneyimini en önemli parçalarından biri de sestir. Bu sebeple de oyun bilgisayarınızı seçerken  teknik özellikler listesinde“ dts surround” ifadesinin veya ” powered by dolby” ifadelerden birini aramanızı öneririz.

Eğer bir oyun dizüstü bilgisayarı seçiyorsanız kontrol etmeniz gereken en önemli özelliklerden biri de ekran kalistesidir. Bu sebeple Full HD çözünürlüğünden eğer daha düşük çözünürlüklü bir ekrana sahip dizüstü oyun bilgisayarı tercih etmeyi düşünüyorsanız; bunu kesinlikle yapmayın. Çünkü dizüstü oyun bilgisayar tercih ederken minimum çözünürlüğü 1920×1980@ 60hz olması önemlidir. Bu sebeple bütçenize bağlı olarak UHD ya da OHD ekranlı modelleri tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak hemen ufak bir detay da paylaşalım: Yüksek çözünürlük söz konusu olduğunda örneğin 4K bir oyun oynamak istiyorsanız; bunun için yalnızca 4K ekranı ihtiyacınız olduğunu düşünmek doğru değildir. Çünkü 4K ekrandan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Bağlantı ve klavye:

Tercih ettiğiniz oyun dizüstü bilgisayarının en az 3 tane USB bağlantı noktasının olmasına özen gösterin. Bunlardan en az bir tanesinin de USB 3.0 olması önemlidir. Ayrıca bilgisayarınızı çok daha büyük bir tarihi monitörle kullanmak ve ona bağlanmak istediğinizde bu bağlantıyı sağlayacak olan Mini display port ya da HDMI  bağlantı noktalarının olması da oldukça önemlidir.

Bunun dışında oyuncular için oldukça önemli olan şeylerden biri de klavyedir. Bu sebeple de seçeceğiniz dizüstü oyun bilgisayarının klavyesi uzun süre oynadığınızda size rahat kullanılabilecek şekilde olmalıdır. Bazı oyuncuların aradığı ekstra özellikler arasında programlanabilir tuşlar, çok renkli rgb arka aydınlatması ve aynı zamanda mekanik tarzı presleme gibi özellikler de bulunmaktadır.

Peki bilgisayarınızın pil ömrü ve soğutma sisteminin önemi ne? Pil ömrünün uzun olmasının bilgisayarınıza sağladığı avantaj nedir? Bilgisayarın soğutma fanının iyi çalışması oyun oynuyorsanız neden önemlidir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı