Espor'dan Para Kazanmanın Yolları! - Moblobi.com
İnternet

Espor’dan Para Kazanmanın Yolları!

Espordan nasıl para kazanılır? Sporcular ve başka hangi meslekler esporda para kazanıyor? İşte ipuçları...


Espordünyada geniş kitlelere ulaşarak, milyar dolarları aşmış bir sektör haline geldi. Dünyada E spor alanı oldukça aktif. Ligler düzenleniyor, inanılmaz paralara oyuncular transfer oluyor. Büyük şirketlerinde yarışmaların düzenlenmesine sponsor olduğu bu sektörün ileride inanılmaz boyutlara ulaşması bekleniyor.

E spor‘un ülkemizde de gitgide tanınmasıyla birlikte E sporcu olmak isteyen kişiler de artış gösterdi. Hem eğlenceli olan hem de çok yüksek paraların döndüğü bu sektöre nasıl girilir? E sporcu nasıl olunur? Bu işten ne kadar para kazanılır? İşte detaylar haberimizin devamında…

Espor nedir?

Bilmeyenler için e spor nedir hemen belirtelim: espor, elektronik spor kavramının kısaltmasıdır. E spor her bir oyuncunun bilgisayar başına geçip, rekabet ettiği yarışmalara deniyor. Bu dalda belirli kurallar bulunuyor ve bu anları seyirciler de tribünden izleyebiliyorlar.

Esporda yer alan popüler oyunlardan bazıları ise League of Legends, PUBG, CS:GO, FIFA, PES. Bu spor dalının dünyada büyük kitlelere ulaştığını da hemen belirtelim. Ülkemizde de E spor alanında çalışmalar yapılıyor.

Yaklaşık iki sene önce Türkiye E-spor Federasyonu kuruldu. Üstelik bu alanla ilgilenen, profesyonel çalışmalar yapmak isteyen gençler bakanlığa başvuruda bulunarak E sporcu lisansı alabiliyorlar.

E spor’dan para kazanmanın yolları neler?

E-Spor’dan para kazanmanın birkaç yolu bulunuyor:

  • Ödüller:

Ödüller e-spor’da takımların ve oyuncuların aktif olarak para kazandığı öncelikli kategorilerden bir tanesi. Ödüller bölgeye ve oyuna göre değişebiliyor.

  • Oyuncu/Koç Maaşları:

E spor’da Düzenli olarak takımlardan oyunculara ve koçlara maaş veriliyor. Oyuncu ve Koç Maaşları da takımdan takıma, oyuncudan oyuncuya göre değişebiliyor. En düşük oyuncu maaşı ise 500 TL dir.

  • Sponsorlar:

Her espor takımının ve her oyuncunun sponsoru oluyor. Sponsorlar takıma direkt olarak para desteğinde bulunabilecekleri gibi oyunculara ekipman ve para desteğinde de bulunabiliyorlar.

  • Yayıncılık:

Profesyonel oyuncular yarışmalar olmadığında, boş vakitlerinde yayın açarlar. İnternet üzerinden yapılan bu yayınlar oyuncuların bağış toplayarak ek gelir elde etmesini sağlar.

Peki e sporda oyuncu olmadan nasıl para kazanılır? Espor’da hangi meslekleri yaparak para kazanabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı