E-Ticaret Devi Amazon, Ne Kadar Büyük?

Moblobi.com olarak eticaret devi Amazon’un pek çok şaşırtıcı bilgisini ve hikayesini sizlerle bir seri olarak paylaşıyor olacağız. İşte bunlardan ilki; “E-Ticaret Devi Amazon, Ne Kadar Büyük?”… Bu bölümde Amazon’u sevenler ya da merak edelere sayısal olarak Amazon’un ne kadar büyük olduğunu gösterecek ve eminiz Amazon hakkında pek çok sohbette arkadaşlarınıza “biliyor musun…” diye başlayan şaşırtıcı cümleler kurmanızı sağlayacak pek çok bilgi paylaşacağız.

Amazon, e-ticaretin dünya lideri firması ve piyasa değeri ve geliriyle en büyük çevrimiçi işletme olma ünvanını taşıyor. 2018’de dünyadaki en değerli markaların listesinde de zirvenin sahibi… (“Dünyadaki En Değerli 10 Markasında Zirve Teknoloji Şirketlerinin!” haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.) Geçtiğimiz yıla göre marka değerini %42 arttırarak, 150.8 milyar dolara çıkarmış ve 3. sıradan 1.sıraya çıkmış durumda. Tabi bu yükselişteki en büyük etki, Whole Foods ile dikkatleri üzerine çekmiş ve markasını dijital dünyadan fiziksel alana çıkartmış olmasından da kaynaklanıyor.

Amazon çok yakında Türkiye’ye de girmeye hazırlanıyor. ( “E-ticarette Türkiye’ye Yeni Kapı: Amazon!” haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.) Amerika’da e-ticaretin %43’ü Amazon üzerinden yapılıyor. Türkiye’ye gelişi ile e-ticaret pazarımızda önemli farklar ve rekabeti arttıracağı ise daha şimdiden belirgin olarak gözüküyor.

Hayatına online kitap satıcısı olarak başlayan Amazon, şu anda dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi ve önde gelen bir bulut hizmetleri sağlayıcısı olmuş durumda.

Bu yazımızda Amazon’un büyüklüğünü ölçüp biçeceğiz ve sayılarla anlatacağız. Burada pek çok göreceğiniz rakam gözlerinizin büyümesi ve suratınızın şaşıran bir ifade almasına sebep olacak, dikkatli olun 🙂 Elbette bu veriler pek çok girişimci için de ilham olacaktır ve ben de birgün Amazon gibi olurum düşüncesi ve ilhamına gelip harıl harıl çalışacaktır. 🙂

Amazon az önce de belirttiğimiz gibi 2018 yılında dünyanın en değerli markası ünvanını elde etmiş görünüyor. Bunun dışında da 135,9 milyar dolar geliriyle dünyanın üçüncü büyük bilişim şirketi; 10 üzerinden 6.12 puanla da en popüler pazar yeri.

Amazon’un toplam kullanıcı sayısı 304 milyon. Bu kullanıcı sayısı sizi yanıltmasın. Bunlar Amazon.com’u ziyaret edenler değil, Amazon’un kullanıcıları. Ziyaretçi sayısını merak edenler için hemen onu da belirtelim. Amazon.com’un ziyaretçi sayısı 606 milyon. Tabi mobil uygulamasından da ziyaretçileri olduğunu unutmamak lazım. Buradaki aylık kullanıcı sayısı da 30 milyon civarında. Amazon daha önce de belirttiğimiz gibi farklı ülkelerin pazarlarına girmiş ve satış yapmaya başlamış olduğundan Amazon.com’un farklı ülkelerde farklı uzantıları da var. Örneğin Almanya pazarındaki Amazon.de’nin kullanıcı sayısı 399 Milyon; İngiltere pazarındaki Amazon.co.uk’nin kullanıcı sayısı ise 309 milyon.

Küresel pazarda 11.sırada olan Amazon’a günde ortalama 1.3 milyon ürün ekleniyor. Dünya çapında satılan ürün sayısı ise aylık olarak yaklaşık 3 milyar. Amazon müşterileri yılda ortalama 700 dolar harcıyorlar. Hatta değişik bir veri de paylaşalım. Amazon’un 2007 sonunda piyasaya sürdüğü E-kitap okuyucusu Kindle sahiplerinin ise Amazon’da ayda ortalama harcadığı tutar 1450 dolar. Bilmeyenler için; Kindle, kullanıcılara e-kitap alışverişi yapabilme, indirebilme, indirilen kitapları, gazeteleri okuyabilme olanağı sağlıyor; pek çok farklı modeli bulunuyor. Anlaşılan o ki Amazon bu ürünü ile kendi verimli müşteri grubunu oluşturmuş durumda. Kindle kullanan bir müşteri neredeyse normal müşterisinin 2 tanesine bedel.

Gelirleri, müşteri sayılarının yüksekliğinden bahsettiğimiz e-ticaret devi Amazon’un elbette ki maliyet yaratan unsurları da var. Örneğin yıllık nakliye maliyeti yaklaşık 7,19 milyar dolar civarında. Bu maliyetin oluşma sebebi elbetteki satışlardaki yoğunluk. Şöyle söyleyebiliriz ki; Amazon saniyede yaklaşık 34.7 ürünü nakliye ediyor. 2020 yılında ise Amazon’un 12.6 milyar ürün satması bekleniyor.

Amazon‘un logosuna dikkat ettiniz mi bilmiyoruz ama aslında onun da bir anlamı var. Dikkatli bakarsanız A harfinden Z harfine doğru bir gülümseme sembolü koyulmuş. Yani A‘dan Z’ye giden bir gülümsemeyi ifade ediyor. Bunu A noktasından yani Amazon’dan Z noktasına yani müşterisine ürün götürdüğünde mutluluk oluşturduğu olarak da ifade edebiliriz. Müşterilerini mutlu ettiği kesin ama en büyük mutluluğu da Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos‘un duyduğunu söylemek de herhalde yalan olmaz. Çünkü Amazon’un net değeri yüz güldüren bir değer, tam 100 milyar dolar.

Bu yazımızla Amazon’un büyüklüğünü size sayılarla anlatmaya çalıştık. Daha sonra da kuruluş hikayesini, şirketi, çalışanlarını, partnerlerini, rakiplerini, şirket yapısını ve satışları hakkındaki ilginç verileri de seri halinde paylaşmaya devam edeceğiz.

Dünyanın e-ticaret devi Amazon’un bu hikayeleri hem girişimcilere ilham olacak hem de hepimizi şaşırtarak, sohbet ortamlarımızda çokça konuşulacak.

Bundan sonraki yazımızda Amazon’un ilginç varoluş hikayesini anlatacağız. Bizi takipte kalın.

E-Ticaret Devi Amazon’un büyüklüğünü anlatan bu bilgiler hakkında siz neler düşünüyorsunuz, yorum kısmından gönderin yayınlayalım.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı