Dikkat: Çocuklar E-Ticaret ‘te!

Alışverişlerimizin büyük bir bölümünü artık internetten yapıyoruz. Dolayısıyla e-ticaret sektörü de her geçen gün daha da büyüyor. Hatta artık çocuklar bile ailelerine aldırmak istedikleri ürünleri e-ticaret sitelerinde aratıyorlar. Özellikle de okulların kapandığı şu günlerde bu aramalar daha da artıyor. Çocuklar e-ticaret sitelerine daha fazla girmeye başlayınca; bu durum karşısında da artık e-ticarette çocuk dostu siteler ön plana çıkmaya başlıyor. İşte detaylar…

Çocuklar e-ticaret sitelerinde ne yapıyor?

Ticamax E-Ticaret Sistemleri’nin kurucusu Cenk Çiğdemli’nin paylaştığı bilgiye göre çocuklar e-ticaret sitelerine son yıllarda çok daha fazla ilgi göstermeye başladılar. Bu ilgi okulların tatil olduğu yaz aylarında 3 katına dahi çıkıyor. Haliyle e-ticarette de çocuk dostu siteler ön plana çıkıyor.

İnternet kullanımı çocuk yaşlara inmiş durumda. Hatta çocuklar kimi zaman büyüklerden çok daha fazla internette vakit geçiyor, interneti bazen büyüklerden daha iyi kullanıyorlar. İnternetle doğmuş olan bu nesin aradığı herşeyi de internetten arayıp bulmayı ve haliyle de internetten alışverişi tercih ediyor. Yaz tatili boyunca da çocukların internet kullanımları doğal olarak artıyor. Bu artış e-ticaret sitelerine de yansıyor. Çünkü özellikle son yıllarda da çocukların e-ticaret sitelerine gösterdikleri ilginin hızla arttığı görülüyor. Çocuklar anne ve babalarına veya aile bireylerine aldırmak istedikleri eşyaları e-ticaret sitelerinde aratıyor ve buluyorlar. Hatta fiyatarını dahi karşılaştırıyorlar.

Okulların tatil olmasıyla birlikte çocukların istedikleri ürünlerini iinternette arama istatistiklerinde de ani bir yükseliş olduğu göze çarpıyor. Örneğin istedikleri karne hediyelerini öncelikle internette aratıyorlar. Ardından fiyat karşılaştırması yapıyor ve sonra da ailelerini hangi siteden onu alabilecekleri konusunda yönlendiriyorlar.

E-ticaret alanında çocuk dostu site konsepti öne çıkıyor!

Günümüzde yalnızca yetişkinler değil; artık internetin içerisine doğmuş olan ve internette çok vakit harcayan çocuklar e-ticaret sitelerinin potansiyel müşterilerini oluşturuyorlar. Bu sebeple çocuk dostu site anlayışı e-ticaret siteleri için oldukça önemli. Yani çocukların da kolay kullanabileceği, anlayabileceği özellikler; çocukların aramalarında karşılarına çıkan ürünler gibi pek çok şey e-ticaret siteleri için dikkate alınmalı. Bu anlayış e-ticaret siteleri için mutlaka geliştirilmeli. Çocuk dostu site anlayışı, sadece ülkemizde değil tüm dünyada da yükselen bir trend olmaya başladı bile.

İnternetten alışverişte son kararı yetişkinler verip; aslında alışverişi yapanın yine yetişkinler olmasına rağmen; neyin alınacağı konusunda çoğu zaman da çocuklar karar mercii oluyorlar. Çocukların aramalarına bakıldığında ise internette en fazla spor giysiler, elektronik ve de oyun kategorisinde arama yaptıkları görülüyor.

Peki çocuk dostu site tasarlamak için ne yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli? Hangi özellikler ön plana çıkmalı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı