Dikkat: Bu Tuzağa Hepimiz Düşüyoruz!

Bugün size belki de hiç duymadığımız ama aslında çoğunlukla karşılaştığımız birşeyin farkında olmanızı sağlamak istiyoruz. Adı “click bait“… Bu kavram hepimizin düştüğü ama adını bile bilmediğimiz bir tuzak. Hepimizi her gün tuzağa düşüren bu olay ne, diye merak edenlere hemen kısaca açıklayalım. Özetle yeterli kullanıcıya hitap edemeyen web sitelerinin, daha fazla site trafiği oluşturabilmek için yaptıkları tuzak başlılar diyebiliriz.

Click bait’ibasit bir şekilde sizler için anlatalım.  Click bait ,Türkçe anlamıyla tıklama tuzağı olarak biliniyor. Bir içeriğin trafik toplamak amacıyla kasıtlı ve bilerek koyulmuş alakası ama merak uyandırıcı başlığıyla, sizi tıklatıp daha sonra sizi alakasız ve eksik bir içeriğe göndermesi, başlıkta belirttiği içeriği karşılayamaması durumu.

Çoğu zaman bazı click bait tuzaklarına şahit oluyoruz. Bunlardan birkaçı aslında özellikle bazı magazin gazetelerinde çok aşina olduğumuz kavramlar: “şok şok şok görenler gözlerine inanamıyor” veya “flaş flaş! öyle birşey söyledi ki” gibi ifadeler günümüzde bu tıklama tuzağının kalıplaşmış ifadelerini oluşturuyor.

Peki Clickbait biz kullanıcıları nasıl etkiliyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı