Dijitalleşen Dünyanın İzlerini Modernizm'de Aramak! - Moblobi.com
İnternet

Dijitalleşen Dünyanın İzlerini Modernizm’de Aramak!


Modern olmak katı olan her şeyin buharlaşıp gittiği bir kozmosun parçası olmaktır. Modern olmak bizlere serüven, güç, hayatı yakalama imkânı sunan bir diğer taraftanda elimizdeki her şeyi almakla tehdit eden bir ortamda bulmaktır kendimizi.18.yüzyılın son çeyreğinde ivme kazanan sanayi toplumunun getirdiği modernizm beraberinde dijitalleşmeyi getirdi. Dijitalleşme zaten bu spekülatif bakış açısının vücut bulmasını olanaklı kıldı. Ayrıca onu lineer gelişim gösteren toplumların içinde sıkışıp kalmaktan da kurtardı. Köyünden lüzum görmediği için kafasını dışarı dahi uzatmamış insanlar, bugün internet sayesinde dünyanın öteki ucuna seyahat edebilmekte. Hem de sadece televizyonun izin verdiği değil; diledikleri yerlere. Öte yandan bu kitleler TV yayının egemenliğinden kurtulmuş olarak, sadece pasif alıcı konumda da değiller. Gittikleri bu sanal mekanlara aktif olarak da katılabilmekteler.

Bu algısal dönüşüm, dünyanın her yerinde farklı bir durum yaratıyor. Dünya maalesef dijitalleşme ile yeni bir karanlık çağa giriyor. Gelişmiş, ileri teknoloji ile kutsanmış, dijital bir karanlık çağa. İkinci sözlü geleneğin hüküm süreceği bir çağa. Doğal olarak bu dijital durum da zaman içinde yerini belli bir dijital düzene bırakacak. O dijital düzende insanların toplum içindeki yeri de varlık nedeni de yeniden tanımlanacak düzeyde olmaktadır.

Dijitallikten daha sık kullandığımız bir sözcük yok. Bireysel hayatlarımız, iş modellerimiz, ödeme sistemleri, şirket süreçleri dijitalleşti. Kimi sektörler eski iş modellerini neredeyse tamamen terk etti. Müzik endüstrisi dijital platformlar öncülüğünde ilerliyor. Yayıncılık, eski ve yeni yaklaşımların bir karması olarak hayatını sürdürüyor. Dergiler, gazeteler dijitaldünyaya ayrı, geleneksel yayıncılığa ayrı iş modelleri kurgulamaktadır. Alışveriş ise elektronik ticaretin hızlı yükselişine rağmen, hâlâ geleneksel modellerin baskın olabildiği bir alan.

Peki bu dijitalleşme hayatımıza ve bize neler yapıyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı