Dijital Uçurumun Bizden Aldıkları!

İlk önce dijital uçurumu tanımlamakla başlayalım… Dijital uçurum farklı sosyo-ekonomik düzeydeki bireylerin, kurumların veya ülkelerin teknoloji ve iletişim alanında yaşadığı eşitsizlik olarak tanımlayabiliriz. Türkçede yaygın bir kullanımı yok. Fakat sayısal uçurum, sayısal bölünme olarak da tanımlanıyor.

Bu uçurumun var olan eşitsizliği daha da çoğaltacağı yönünde görüşler var. Bu düşüncenin karşısında ise “bilişim yoksunu” ve “bilişim zengini” gibi ayrımcılığın ortadan kalkacağını söyleyen liberal görüşlerde mevcut.

Gelişmiş ülkelerin internet erişimi fazlayken gelişmemiş ülkelerin internetleri yok denecek kadar az.

Dijital uçurum pek çok ülkede önemli bir sorun olduğu gibi Türkiye içinde oldukça önem arz ediyor hatta ülkemizde izlerini rahatlıkla görebiliriz.  Türkiye’deki dijital uçurum bilgi ve teknolojilerine erişimin maliyeti arttıkça fazlasıyla görülüyor.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı