Dijital PR Mı, Yoksa Geleneksel PR Mı Önemli?

İnternet ile birlikte pazarlama da artık değişti. Eskiden markalar hedef kitlelere ulaşmak için sadece televizyonlar, dergiler, gazeteler, billboardlar gibi geleneksel iletişim araçlarını kullanmak zorundayken; artık internet siteleri, sosyal medya, fenomenler gibi dijital iletişim araçları da markalar açısından birer pazarlama kanalı olmaya başladı. Böylece internetle beraber pazarlamanın da iki türü ortaya çıkmış oldu. Bunlar Geleneksel Pazarlama ve Dijital Pazarlama. Her pazarlama yöntemi de kendi iletişim kanallarını kullanıyor. Bir başka değişle de Dijital PR dijital iletişim kanalları ile pazarlama yapmaya; Geleneksel PR ise geleneksel iletişim araçları ile pazarlama yapmaya odaklanıyor.

Aslına bakılacak olursa her ikisi de hem hedef kitleye ulaşma hem de kitleyle iletişim kurma bakımından kullanılan teknikler ile birbirlerinden ayrılırlar. Peki durum böyleyken markalar hedef kitlelere ulaşmak için geleneksel iletişim araçlarını mı yani Geleneksel PR’ı mı yoksa dijital iletişim araçlarını mı yani Dijital PR’ı mı tercih etmeliler? İletişim Tasarımı Uzmanı ve Kolay Pazarlama CEO’su Ömer Yoluk bu konuda görüşlerini aktardı.

Geleneksel yöntemler neden sorunlu?

Geleneksel PR sayesinde alışagelldiğimiz medya araçları olan gazeteler, televizyon ve de radyo gibi kanallar aracılığı ile hedef kitleye erişim sağlanabiliyor. Geleneksel iletişim araçları yani Geleneksel PR yöntemleri özellikle de marka farkındalığının arttırılması sözkonusu olduğunda oldukça verimli ve başarılı bir yöntem olabiliyor. Ancak bu yöntemde kitlelere erişimdeki mutlak ölçümleri izlemek oldukça zordur. Çünkü geleneksel medya kanalları kullanılarak yayınlanan içeriklerin televizyonda kaç kişi tarafından izlenmiş olduğunu, radyolarda kaç kişi tarafından duyulmuş olduğunu veya gazetelerde kaç kişi tarafından okunmuş olduğunu kesin ve net olarak ölçmek maalesef mümkün değildir.

Dijital kesin sonuç sağlıyor mu?

Dijital PR da taktikler geleneksele benziyor olsa da; pek çok farklı avantaja sahiptir. Örneğin Dijital PR, bağlantı kurma ağını web üzerinden etkileyebilme veya arama motoru optimizasyonu yani SEO gibi bazı avantajlara sahiptir. Ölçülebilir olan bu dijital taktikler, hem görüş açısı hem de somut sonuçlar sağlayabilir.

Dijital PR’ın sonuçları çok daha detaylı olarak ölçülebilir. Ayrıca anlıktır ve de kolayca paylaşılabilen içerikler üretir. Dijital iletişim yani Dijital PR, geleneksele göre çok daha fazla uzmanlık gerektirir. Fakat markanızın sürekli gelişen ve değişen dijital dünyada hareketlilik yaratmasını sağlarken; aynı zamanda da online olarak markanızın büyümesine yardımcı olur. Yani aslında Dijital PR bir anlamda markalara kesin sonuç ve de görüş açısı sağlar.

Bloggerlar ve influencerlar nasıl bir etki sağlar?

Dijital PR’ı gelenekselden farklılaştıran bir diğer önemli konu da, dijital dünyadaki oyuncular arasında olan influencerlar yani etkileyenler ile bloggerlar yani blog yazarları aracılığı ile de hedef kitlelerle bağlantı kurabilmesidir. Dijitaldeki influencerların bazıları, geleneksel pek çok pazarlama modelinden çok daha fazla erişeme sahiptir ve hatta aşırı sadık olan izleyicileri vardır. Bu da hedef kitlelere erişim bakımından son derece etkili olmalarını sağlar.

Geleneksel PR uzmanlarına benzer şekilde Dijital PR uzmanları da hedef kitleye uygun olan bloggerlar ile iletişim kurarak, onlarla içerik paylaşırlar. Sözkonusu bloglar içerisinde yer alacak olan linklerde de müşterilerin ilgili web sayfalarına veya sosyal medya adreslerine yönlendirme yaparlar. Bu da ilgili bloggerların kitlerinin, ürüne veya hizmete anında ulaşım sağlamasına yarar. Durum böyle olunca da bir influencerın ya da bloggerın paylaştığı bağlantı sayesinde bilinirlik ve aynı zamanda da direkt siparişler dakikalar içerisinde gerçekleşebilir. Dijital platformlar genellikle kısa sürelidirler ve projeye göre aynı gün içerisinde veya en fazla birkaç gün içerisinde sonuç vermeleri beklenir.

Peki markalar hangisini seçmeli? Geleneksel PR ı yoksa Dijital PR mı tercih edilmeli? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı