Dijital Ayak İzinizi Sildiniz Mi? - Sayfa 2 / 4 - Moblobi.comDijital Ayak İzinizi Sildiniz Mi?

İnternet ayak izini silmek (dijital ayak izini silmek) için işte ipuçları:

  1. Kendinizi Arama Motorunda Arayın

İlk adım kendinizi Google’da aramaktır. Sadece isminizi arayarak başlayın. Eğer genel bir isminiz varsa, isminizi ve diğer niteleyici faktörleri (yaşadığınız şehir gibi) aramanız gerekebilir. Arama motorunda ararken isminizi “tırnak işareti” içerisine yazmanız sonuçları filtreleyecektir.

  1. Sosyal Medya Hesaplarınızı Silin

En önemli adım sosyal medya hesaplarınızı silmektir. Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi sitelerde bulunan profiller genellikle size ait pek çok bilgiye sahiptir. Hesabı askıya almak yerine yerine silmek daha önemlidir.

Facebook özellikle askıya alma ve silme için seçenekler sunuyor. Askıya alma, siteye geri dönüş için hesabınızı hazır tutar. Silmede ise Facebook iki hafta bekledikten sonra tüm verilerinizi siliyor.

Twitter, LinkedIn ve Instagram gibi siteler benzer prosedürlere sahiptir, bu nedenle verilerinizi gerçekten silme işleminizi tamamladığınızdan emin olun.

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN:

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir