Cumhurbaşkanlığı Koronavirüs Haritası Yayınladı!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi güncel verileri gösteren dünya koronavirüs haritasını açtı...

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde internette güncel verilere ulaşabileceğimiz pek çok kaynak var. Fakat her kaynak doğru bilgileri sunmayabiliyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi oluşabilecek bilgi kirliliğinin önüne geçmek için güncel bilgilerin paylaşıldığı koronavirüs haritası yayınladı. Geliştirilen internet sitesinde tüm dünyanın Koronavirüs haritası yer alıyor. İşte detaylar…

Dünya koronavirüs haritası nedir? Nasıl kullanılır?

Koronavirüs salgınıyla alakalı insanları bilgilendirmek için dünyanın dört bir yanından çalışmalar düzenleniyor. Koronavirüs verilerini görebileceğimiz internet siteleri pek çok teknoloji şirketi tarafından geliştiriliyor. Fakat her platform doğru verileri sunmuyor. Hatta kısa bir süre önce Wikipedia’da yayınlanan harita doğru bilgileri paylaşmadığı gerekçesiyle kaldırılmıştı. Güncel ve doğru verileri insanlara sunmak için Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi bir çalışmada bulundu.

Cumhurbaşkanlığı, insanların güncel verileri görüntüleyebileceği bir internet sitesini hayata geçirdi. “https://corona.cbddo.gov.tr/“adresli internet sitesinde dünya koronavirüs haritası yer alıyor.

Koronavirüs haritasında Tanı, İyileşen ve Ölüm olmak üzere 3 kısım bulunuyor. Buradan verilerini öğrenmek istediğiniz ülkenin ismini yazarak güncel durumlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca sol tarafta yer alan dünya haritasından herhangi bir ülkenin üzerine tıklayarak şema üzerinde güncel sayılarına bakabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi tarafından yayınlanan internet sitesinin sağ üst köşeşinde alt alta üç çizgi simgesi bulunuyor. Burada Tarihçe, Günlük Tarihçe, İlk Tespitler, Karşılaştır ve Ölüm Oranları seçenekleri bulunuyor. Tarihçe sayfasında ülkelerin seçtiğiniz tarihteki vaka, iyileşen ve ölüm sayılarını bir grafik üzerinde görebiliyorsunuz.

Günlük tarihçe sayfası ise seçtiğiniz ülkenin son 10 günlük verilerini rapor ediyor. Ve ülkelerin günlük tanı, iyileşen ve ölüm sayılarını grafik üzerinde gösteriyor. Ülkeler arasında karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Bunun için tarih ve ülkeleri seçip karşılaştır butonuna basmanız gerekiyor. Burada iki ülkenin ayrı ayrı günlük ve genel koronavirüs haritası çıkarılmış oluyor.

Peki  tespit edilen ilk vakayı, ilk iyileşen kişiyi ve ilk ölümü koronavirüs haritası üzerinden nasıl görebiliriz?  İlk koronavirüsü vakasına hangi tarihte rastlanmış? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

İlkay Miran

İlkay Miran

Grafik tasarım son sınıf öğrenciyim. Sanatsal alana daha yatkın ve yakın olsam da yeniliklere açık biri olduğumdan SEO alanında da kendimi geliştirmek istedim. Bunun sebeplerinden biri hızlı tüketimin sebep olduğu gelişmeler ve bunu kovalayan yeniliklere yakın olmazsak çağın bir adım gerisinde kalmış hissediyoruz. Sizlerde bu yenilikleri merak ediyor ve kısa bir zaman ayırarak gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız sizleri Moblobi.com'daki köşemi takibe bekliyorum: https://moblobi.com/author/ilkay-miran/https://moblobi.com/author/ilkay-miran/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı