Koronavirüs Vakalarını İzleyebileceğiniz Harita! - Moblobi.com
İnternet

Koronavirüs Vakalarını İzleyebileceğiniz Harita!

Microsoft dünyadaki koronavirüs vaka sayılarını öğrenebileceğimiz bir internet sitesi açtı...


COVID 19 salgını sürerken; hastalığın yayılma hızı, rakamlar, teşhis ve tedavi süreci ile ilgili pek çok haber karşımıza çıkıyor. Ancak bazı durumlarda yanlış bilgi ve yönlendirmeler de yapılabiliyor. Tüm bunları ortadan kaldırmak; doğru ve güncel bilgiyi ortaya koymak için bir internet sitesi hazırlandı. İşte detaylar…

Çin’in Wuhan kentinde başlayan COVID 19salgını hızla diğer ülkelere de yayıldı. Pek çok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve insanlar gelişmeleri evlerinden takip etmeye başladılar. Bu karantina günlerinde insanlar koronavirüssalgınıyla alakalı en küçük bir gelişmeye ve umuda ihtiyaç duyuyorlar. Fakat bu süreçte yalan yanlış haberler yapılarak, sağlığımızı tehdit eden koronavirüsüyle alakalı bilgi kirliliği de ortaya çıktı.

Dünya genelindeki salgın haberlerine dair bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için güncel haberlerden oluşan bir internet sitesi kuruldu. Microsoft tarafından kurulan sitede yer alan bir harita üzerinden ülkelerin koronavirüs vakalarının sayısına ve koronavirüsü haberlerine ulaşabiliyorsunuz.

COVID 19 haritası nedir? Nasıl kullanılır?

Ülkemizde de görülen COVID 19salgını dünya genelinde binlerce vakaya ve insan ölümüne neden oldu. Kısa bir süre önce de dünya geneline yayılarak pandemi durumu yarattı. Bu süreçte farklı kaynaklardan ortaya atılan haberler güncel vaka sayısını takip edebilmeyi zorlaştırdı. Microsoft oluşan bilgi kirliliğinin önüne geçmek amacıyla insanların koronavirüs salgınıyla alakalı gelişmeleri takip edebilecekleri yeni bir internet sitesi geliştirdi.

Sözkonusu site, tüm dünya genelindeki güncel koronavirüs haberlerini ve ülke bazındaki güncel COVID 19 vaka sayısını istatistiklerle birlikte bir harita üzerinden gösteriyor. Siteye girdiğinizde sol kısımda bir menü yer alıyor. Burada ülkeler koronavirüs vaka sayısına göre küçükten büyüğe sıralanıyor.

Dünya üzerinde herhangi bir ülkeye ait COVID 19 istatistiklerini, haberlerini ve videoları detaylı olarak incelemek isterseniz o ülkenin üzerine tıklayarak bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. Microsoft ’un Bing ekibi tarafından geliştirilen bu internet sitesine https://www.bing.com/covid adresinden ulaşılabiliyor.

Sitede güncel olarak paylaşılan toplam vaka ve ölüm sayısı, kurtulan vaka sayısı gibi istatistikler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO),Korunma Merkezleri (CDC), ABD Hastalık Kontrol (CDC) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) gibi kuruluşlardan alınan bilgiler neticesinde rapor edilip paylaşılıyor.

COVID 19 salgınıyla alakalı benzer bir kaynak ise Googletarafından geliştirildi.

Google tarafından geliştirilen internet sitesi koronavirüs ile alakalı hangi ilginç paylaşıyor? Moral vermek amacıyla neler sunuyor? Bu sayfa üzerinden koronavirüs ile mücadele fonuna nasıl bağış yapılabilir? Haberimizin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı