İnternete Karanlık Mod ile Girebilirsiniz!

Pek çok popüler platform şu sıralar çıkardıkları “karanlık mod” özellikleri ile gündemde. Bunlar arasına şu sıralar Google da katılmış durumda. Çünkü popüler internet tarayıcısı Chrome ‘a da karanlık mod özelliğini getirdi. Peki Chrome ‘a gelen karanlık mod özelliği nedir, nasıl kullanılabilir? İşte detaylar…

Google Chrome karanlık mod özelliği nedir?

Google karanlık mod özelliğini geçtiğimiz haftalarda popüler internet tarayıcısı olan Chrome için sunmuştu. Chrome ‘un karanlık mod özelliği Google tarafından uzun zamandır test ediliyordu; geçtiğimiz haftalarda da kullanıma sunululdu. Pek çok kullanıcı tarafından bu özelliğin uzun zamandır beklendiği söyleniyor.

İnternet kullanıcılarının birçoğu tarayıcılar veya kullandığı uygulamalar için karanlık modu tercih ediyorlar. Çünkü karanlık mod ekranın daha az parlaması ile gözlerimiz daha az yorulmasını sağlıyor.  Google da tarayıcısı Chrome ‘u kullananlar için bu özelliği hayata geçirmiş oldu.

İnternet dünyasının gözbebeği olan Google şirketi piyasada oluşan bir talebi daha gidermiş oldu. Apple’ın iOS 13 ve macOS Mojave’de kullanıcılar karanlık mod özelliğini kullanabilirken; artık Google tarayıcıları içinde aynı özelliği kullanabilecekler. Hatta Twitter ve Whatsapp gibi pek çok sosyal medya platformu da bu özelliği çoktan uygulamalarına eklediler bile.

Chrome kullanıcıları tarafından karanlık mod özelliği Google dan talep ediliyordu. Google ise kullanıcılarına uzun süre bu özelliğin test aşamasında olduğunu hazır olmadığını duyuruyordu. Bu durumda da kullanıcıların tek çözümü ekranı daha koyu hale getiren ayarları yapmak oluyordu. Fakat Google karanlık mod özelliğini yayına alarak web sitelerinde doğal bir ışık kararması sunmuş oldu. Dolayısıyla kullanıcılarının artık ekran ayarlarıyla oynamasına gerek kalmadı.

Chrome karanlık mod nasıl aktif edilir?

Google’ın Chrome için sunduğu karanlık modu aktif etmek isterseniz bunun birkaç yolu var: Android kullananlar için tarayıcınıza uygulama ayarlarını içeren arayüze giriş yapabilmek adına chrome://flags yazmanız gerekiyor. Ardından buradan “dark mode” seçeneğini etkinleştirerek karanlık moda geçiş yapabilirsiniz.

MacOS kullananlar ise bu güncellemeyi Sistem tercihleri bölümünden yapabilirler. Buradan Genel menüsüne girip, koyu tema seçeneğini seçmeleri yeterli.

Bir diğer seçenek ise Chrome’unu sürüm 74’e güncelleyenlerin yapabileceği bir seçenek. Güncellemeyi yapanlar renk ayarlarını Başlat menüsünden değiştirerek bu ayarı yapabilirler.

Peki Chrome kullanıcılarını hangi mod seçenekleri bekliyor? Bu seçenekler ne işe yarayacak? Chrome’da hangi modlar kullanılacak? Önemli uyarı ne? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Kübra Çetingül

Kübra Çetingül

Gazeteci olmak için yanıp tutuşan, gezmeyi öğrenmeyi fazla seven, meraklılığı konusunda çok kez başı belaya giren ama bir o kadarda bunun ekmeğini yiyen, gelecek hedeflerinde de hayallerinin peşinden giden doğruyu söylemek gerekir ise fazla hiperaktif bir o kadar tatsız biri aa bu arada adımı söylemeyi unutmuş olabilirim merhaba ben Kübra! Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/kubra-cetingul/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı