Bu Hikayeyi Bir de Bizden Dinleyin: Transmedya

Transmedya bir hikayeyi farklı medya platformları arasında bölerek paylaştırma tekniği olarak tanımlanmakta.

Eşsiz içerikler sunan eğlence ve ürün okyanuslarıyla çevriliyiz. Hikâyeyi anlatmak istediğimiz kişilerin teknolojiye yelken açması gibi bir durum söz konusu. Transmedya hedef bireylerin hayatına dokunur, onlara hikayenin bir parçası gibi hissettirir ve onlarla etkileşim kurulmasına olanak sağlar. Medyalar arası geçiş gösteren transmedya’da hikayeler arası geçiş vardır. Aynı zamanda içerisinde birçok kampanya barındıran büyük bir fotoğrafı kapsar diyebiliriz. Peki bu transmedya hikayeciliğini hepimizin bildiği klasik hikayelerden ayıran fark ne?

En temel fark bizlere geçmişten günümüze kadar sunulmuş olan kitaplar, çizgi filmler, oyunlardan farklı bir boyuta taşıyor olması. Transmedya hikaye anlatıcılığında gördüğümüz ve duyduğumuz her şey bizlere medya ortamlarında sunulur.

Peki televizyondaki hangi en popüler dizide transmedya örneği vardı dersiniz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı