Bloğunuzu Büyütmek ve Trafiğinizi Artırmak için İpuçları!

Bloglar, her iş için sosyal iletişimin önemli bir parçası haline geldi. Farklı konularda ve içeriklerde haberler paylaşan, ürün ve hizmetler tanıtan, görüş ve yorumlar yayınlayan  çok sayıda blog bulunuyor. Bunlardan bazıları oldukça yüksek; bazıları ise girdikleri içerikler çok kaliteli olmasına rağmen popülaritesi ve bilinirlikleri oldukça düşük oluyor. Başarılı bloglar, arama motorlarında ve sosyal medyada işletmenizin erişimini ve görünürlüğünü artırabiliyor ya da bloğunuz sektördeki bir düşünce lideri olmanızı sağlayarak, işinizi kurmanıza yardımcı olabiliyor. Yani bloglar, dönüşüm ve müşteri sadakati yaratmanın dışında girişimcilik açısından da önemli bir rol oynuyor.

Peki bloglar neden bu kadar önemli? Bunun için Blog2Social bir araştırma yapmış. Bu araştırmada, işletmelerin% 81’i, şirket bloglarının işletmeleri için kritik öneme sahip olduğunu bildirmişler. Bu işletmelerin %71’i bloglar sayesinde sektördeki görünürlüklerinin arttığını vurgulamışlar.  Hatta bu işletmelerin %69’u liderlik oluşturma başarısını bloglara bağlamış. Ayrıca %56’lık bir kesim de bloglarının şirketlerini kurmaya yardımcı olduğunu çünkü öncelikle blogları sayesinde bir düşünce lideri olarak oluştuklarını dile getirmişler.

Peki bloglar işletmeler için bu kadar önemliyken neden birçok blog beklentilerin altında kalıyor? Tutarsız yayın yapma, tanıtım eksikliği, içerik kalitesizliği bu sebepler arasında sayılabilir. Ancak bunun en önemli nedenlerinden biri blog içeriklerinde değerli içeriklerin olmamasıdır. Pek çok blog, kopya veya yetersiz, değersiz içerik yayını yaptığı için başarısız oluyor. Değerli içerik, başarılı bir blogun belkemiği sayılır. İçerik alaka düzeyinin, içeriğinizin arama motorlarında ve sosyal medya haber akışlarında nasıl sıralandığı üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğin kaliteli olması SEO açısından da çok önemlidir. İnsanların arama motorlarındaki ihtiyaçlarına yönelik içerikler sunmak size avantaj sağlayacaktır. Elbette sırf aranıyor ya da popüler diye konuyla alakasız içerikler yayınlamamak gerekir. Burada önemli olan ana temanıza uygun ama aranan, ihtiyaca yönelik, popüler ve değerli içerikler üretmektir. İçeriğiniz hedef kitlenizin mevcut ilgi alanıyla eşleşiyorsa ve aradıkları anahtar kelimeleri ve içerikleri barındırıyorsa, bu sizin sıralamanızı olumlu yönde etkileyecektir.

Blogunuza daha fazla kullanıcı çekmek ve içeriklerinize ulaşmak için SEO‘nuzu ve promosyon çalışmalarınızı geliştirmek için birkaç basit şey yapabilirsiniz. Social Media Today bunu 5 madde etrafında toplamış, bloğunuzu büyütmek ve içerik erişiminizi artırmak için bu 5 temel stratejiyi sizin için derledik:

  • Hedef kitlenizi dinleyin: Hedef kitlenizi ne kadar iyi tanırsanız, ilgi alanlarına o kadar uygun ve onların dikkatini de o kadar çok çeken içerikler oluşturabilirsiniz. Bunun için sosyal medyada önemli etkileşim yaratan konulara dikkat edin, elbette sizin konunuzla ilgili olanlara… Sosyal medya takipçilerinizi ve yorumlarını izleyin. sosyal topluluklara ve tartışmalara katılın. Konunuzla ilgili bu kitlenin sık sorduğu soruları araştırın, kapsama alanındaki boşlukları doldurun. Yayınlarınızı öne çıkaracak olan bir trend var mı kontrol edin. Yararlı içerikler oluşturun ve hedef kitlenizin bilgi almak adına yararlı bir kaynak olarak sizin bloğunuzu hatırlayacağı, uygulanabilir ipuçları verin. Mesela bloğunuz için wordpress kullanıyorsanız  Easy Blog Ideas eklentisi ve en iyi performansa sahip içerik bulmanızda size yardımcı olması için Buzzsumo eklentisi bu noktada önerilenler arasındadır.
  • Anahtar kelimelerinizi sayfalarınıza ve yayınlarınıza ekleyin: Anahtar kelimeler, arama motorlarına ve hedef kitlenize yönelik sayfalarınızı ve yayınlarınızı optimize etmede önemli bir rol oynar. Kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapın. Bunun için kitlenizin odak konularına ve kullandıkları arama terimleri ile hashtag‘lere öncelik verebilirsiniz. Bunları meta etiketlerinize, açıklamalarınıza, başlıklar, linkler ve resim açıklamalarına mümkün olduğunca dahil edin. Anahtar  kelime araştırmanız için Google Keyword Planner veya Long Tail Keywords gibi anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz .
  • Gönderinizin okunabilirliğini en üst düzeye çıkarın: Arama motorları genellikle hızlı yüklenen ve kullanıcı dostu olan siteleri sıralar. Blog yayınlarınızın okunması kolay ve eğlenceli olduğundan emin olun. 300 kelimeden kısa kısa bölümleri ve 150 kelimeden az paragrafları kullanın. Mümkün olan yerlerde anahtar kelimeleriniz dahil, her paragraf için başlıkları ve alt başlıkları ekleyin ve yazılarınızı taramanın kolaylaştırması için madde işaretlerini ve listeleri kullanın. Temel SEO ile size yardımcı olmak için WordPress için Yoast SEO eklentisini deneyebilirsiniz; bununla odak anahtar kelimeler, meta etiketler ve açıklamaları ve okunabilirlik için yazılarınızı kontrol edebilirsiniz.
  • Görseller kullanın: Görsel içeriğin, salt metin gönderilere göre paylaşım, beğeni ve yorum alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca görsel içerik, arama motorlarında ve sosyal medyada görüntülü aramalardan ekstra trafik çekebilir. Pazarlama içeriğinizi ve sosyal medya yayınlarınızı fotoğraflar, infografikler ve videolar ile zenginleştirin. Ancak burada içerikten çok görsel yayınlamamaya da özen gösterin. Çünkü paylaşım değeri görsellerin yüksek olsa da, Google ve arama motorlarının hatta en önemlisi ziyaretçilerin içeriklerinize önem verdiğini unutmayın. İnfografik oluşturmak ve fotoğraf paylaşmak için Canva gibi araçları kullanabilirsiniz veya kolayca animasyonlu videolar oluşturmak için Moovly‘i deneyebilirsiniz.
  • İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşın: İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, hedef kitlenizin önüne çıkarmak için bunu etkili bir şekilde tanıtmanız önemlidir. Tanıtım için sosyal medya kanallarını kullanarak, hem markanızı bu kanallarda oluşturabilir, hem de bağlantı profilinizi ve erişimi artırabilirsiniz. İçeriğinizle sosyal üzerinde etkileşiminiz arttığında, sıralama ve görünürlüğünüz de artar. Mesajlarınızı paylaşmak için Twitter, Facebook, Google+, Reddit, Instagram, Pinterest, Flickr veya Linkedin’i kullanabilirsiniz. Ayrıca içeriğinizi alakalı Facebook, Google+ ve Linkedin grupları veya Reddit Subreddits ile Delicious veya Digg gibi sosyal yer işareti topluluklarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca, içeriğinizi Medium, Tumblr, Bloglovin, Quora ve Linkedin Pulse’de de yeniden yayınlamayı düşünebilirsiniz. İçeriğinizi farklı zamanlarda ve günlerde sosyal ağlarda paylaşın ve çapraz tanıtım yapın ve güncellemelerinizi her kanal için kişisel yorumlar ve hashtag’lerle özelleştirin. Zamanlama ve tutarlılık için sosyal medya otomasyon araçlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin, Blog2Social , blog yayınlarınızı doğrudan WordPress gösterge tablonuzdan planlayıp paylaşmanıza, otomatik olarak yayınlamanıza ve çapraz tanıtım yapmanıza yardımcı olur. Veya  yayınlarınıza bağlantıları paylaşmak için Buffer‘ı kullanabilirsiniz.

Siz bloğunuza trafik çekmek için hangi araçları kullanıyorsunuz, yorum kısmından paylaşın…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı