Bitcoin Fiyat Artışının Altında Yatan Sebepler!

Bitcoin artık günümüzün en popüler sanal para birimi. Bu piyasa pek çok kişi tarafından merakla izleniyor. Bitcoin yatırımcısı her geçen gün artıyor. Hatta Bitcoin’e kurumsal yatırımcıların da ilgisi de büyük. Son dönemlerde ise yaşanan Bitcoin fiyat değişimleri gündem konusu oldu. Peki bu Bitcoin fiyat değişiminin ardında yatan sebepler nedir? Yatırımcılar şimdi neler yapmalı? İşte detaylar…

Bitcoin yatırımcılar açısından nasıl görülüyor?

Bitcoin, dünyanın ilk kripto parası olma özelliğini taşıyor. Dağınık ve merkeziyetsiz bir kurgusu bulunuyor. Kimsenin kontrolünde olmayan açık kaynak kodlu bir yapısı sözkonusu. Aynı zamanda son derece şeffaf ve de güvenilir bir blokzincir altyapısı mevcut. İşte tüm bu özellikleri sebebiyle de pek çok kişi Bitcoin’i bir değer saklama aracı olarak değerlendiriyor; pek çok kişi tarafından ise bir gelecekte gündelik hayatın önemli bir parçası olacağını düşünüyor. Hatta bu özellikleri sayesinde bazı yatırımcılar Bitcoin’i, portföylerinde çeşitlendirme yaratabilecek yeni bir varlık sınıfı olarak da görüyor.

Bitcoin, 2017 yılında yaklaşık olarak 20.000 dolarlık bir fiyata ulaşmış ve önemli bir zirve görmüştü. Bu zirvenin ardından ise yaklaşık 15 aydır bir düşüş trendi içinde hareket ediyor. Bu yılın Nisan ayı başından beri ise alımlar kuvvetlendi ve Bitcoin yüzde 100’ün üzerinde yükselip yaklaşık 8000 dolar seviyesine ulaştı.

Bitcoin’deki fiyat artışının sebepleri ne?

Son dönemlerde yaşanan bu Bitcoin fiyat değişimlerini BTCTurk CEO’su Özgür Güneri değerlendirdi:  Buna göre, yaşanan bu hizlı yükseliş aslında birkaç faktöre bağlı olarak gelişmekte. Bunlardan biri Bitcoin’e artık kurumsal yatırımcıların da ilgi gösteriyor oluşu. Özellikle de son 1 yıl içinde kurumsal yatırımcıların geleneksel varlık sınıflarıyla uyumlu çalışabilen iş süreç ve de yatırım karar mekanizmaları yoluyla, popüler kripto para biri olan Bitcoin’e de yatırım yapabilmelerini mümkün hale getirmeyi hedefleyen bazı yeni yapılar ve yeni şirketler oluşturmaya yönelik olan ciddi girişimler de ortaya çıktı. Bu tür altyapı yatırımları, saklama başta olmak üzere, hayata geçirilmeye başlandı. Dolayısıyla önümüzdeki dönem için beklentiler, kurumsal yatırımcıların kripto para Bitcoin’e olan ilgisisinin ve yapacakları yatırımların daha da artacağı yönünde.

Bitcoin fiyatını destekleyen faktörler arasında; yeni yatırımcıların bu alana dahil oluyor olmasının yanısıra, 2018 yılındaki ayı piyasasında yani aşağı yönlü hareketin olduğu piyasada satış yapmış olan yatırımcıların da piyasaya yeniden geri  dönmeleri de yer alıyor. Bu geri dönüş ve gelen yeni yatırımcılar ise fiyatı destekleyen önemli başlıklar arasında bulunuyor.

Bitcoin piyasasına yönelik beklentiler ne?

Beklenti, global piyasalarda bulunan likidite fazlasının devam ediyor olacağı yönünde. Bu beklenti ise deflasyonist bazı özellikleri bulunan Bitcoin ve yatırımcıları için iyi haber olarak değerlendiriliyor.  

Bitcoin sisteminde 10 dakikada bir sistem madencilere ödül veriyor. Buna Bitcoin ödül yarılanması deniyor. Bitcoin ödül yarılanması, 2020 yılında, 12,5 Bitcoinden 6,25 Bitcoin’e düşecek. Bu durum ise piyasaya yönelik bahsettiğimiz beklentilere destek oluyor denilebilir.

Bitcoin, farklı özelliklere sahip bir varlık sınıfı olarak görülüyor. Oluşabilecek bazı jeopolitik riskler, örneğin olası bir ticaret savaşı gibi durumlar ise Bitcoin’in varlık sınıfı olarak sunduğu değer önerisini daha da güçlendiriyor. Kurumsal yatırımcının Bitcoin’ artan ilgisi, olası ticaret savaşları ve de Bitcoin ödül yarılanması gibi sebepler Bitcoin‘in değer önerisini güçlendiriyor.

Peki Bitcoin yatırımcıları Bitcoin piyasasına yönelik tahminlerde bulunurken nelere dikkat etmeli? Geleceğe yönelik beklentiler ne? Hangi yatırım kararları Bitcoin yatırımcılarını zarara uğratabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı