Bilgisayar Korsanlarından Bilgilerinizi Nasıl Korursunuz?

Günümüz teknoloji Dünya’sında artık insanlar birçok önemli kişisel verilerini, bilgisayarlarında ve sosyal medya hesaplarında muhafaza ediyor. Günümüzde bu bilgiler, bilgisayar korsanları tarafından çalınabiliyor. Bu haberi duyan kişiler kişisel verilerini bu korsanlardan korumanın yollarını aramaya başladı. Peki, bilgisayar korsanlarından verilerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Size özel bilgilerinizi, bu korsanlardan korumanın en iyi yolu verilerinizin olduğu her hesabı güçlü ve çözülmesi çok zor olan bir şifre koymaktan geçmekte. Bu şifreler sayesinde kötü amaçlı kişiler bilgilerinize ulaşamayacak ve onları çalamayacaktır. Günümüzde birçok uygulama, parmak izi ile çalışsa da hala bizden şifre oluşturmamızı istiyor. Siz eğer bu şifreleri önemsemeyip güçsüz yani kırılması kolay bir şey yaparsanız bu sizin için bir felakete yol açabilir.

Bilgisayar Korsanlarından Bilgilerinizi Nasıl Korursunuz?

– Güçlü Bir Şifre Oluşturmak Neden Önemli?

Güçlü bir parola oluşturursanız bilgilerinizi çalmak isteyen korsanların işini oldukça zorlaştırırsınız. Ayrıca oluşturduğunuz şifre ne kadar uzun olursa kırılması da o kadar zor olacaktır.

Tam aksine zayıf bir şifre ise hesabınızın kolayca ele geçirilmesini sağlayacaktır. Bu şifreler sözlükte kolayca bulunabilen kelimelerden oluşan ya da çok yaygın olarak kullanılan şifrelerdir.

Bilgisayar korsanları, şifreleri kırmak için birkaç farklı yöntem kullanmakta. Bu yöntemler, kısa ve basit olan parolalarda son derece etkilidir. Örneğin; yöntemlerden birinin adı sözlük saldırısıdır. Bu yöntem ile eğer şifrenizi sözlükte kolayca bulunabilen bir kelimeden yaptıysanız onu kolayca bulabilir ve hesabınıza giriş yapabilirler. Şifreniz biraz daha zor olursa yani büyük harfler ve rakamlar içeriyorsa kaba kuvvet isimli saldırıyı kullanırlar. Bu saldırı tekniği her kombinasyonu dener.

Şifrenizin güçlü olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bunun için özel üretilmiş olan araçları kullanabilirsiniz.

– Güçlü Bir Şifre İçin Yapılması Gerekenler

Güçlü bir şifre oluşturabilmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Peki, nasıl yapılır gelin birlikte öğrenelim.

Parolanızın uzun olması gerekmektedir. Birçok web sitesi ve uygulama şifrenizi en fazla 8 karakter ile sınırlı tutmanızı ister. Buna rağmen bazı site ve uygulamalar ise 12 karaktere kadar izin verir. İşte böyle bir web sitesi ya da uygulama ile karşılaştığınızda şifrenizi 12 karakterli yapmaya özen gösterin.

Eğer bir parola yöneticisi kullanıyorsanız o sizin için son derece güçlü parolalar oluşturabilir.

Oluşturmuş olacağınız şifrelerde; mutlaka küçük, büyük harf, semboller ve sayılar kullanın.

A harfi yerine @ sembolünü kullanmak pek de akıllıca bir hareket değildir. Bunu kesinlikle yapmayın.

Geçmişte kullandığınız bir şifreyi asla bir daha kullanmayın.

Siz de birbirinden teknolojik ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı