Arama Yapıldıkça Ağaç Diken Arama Motoru!

Son yıllarda yeryüzünün en büyük problemlerinden olan orman yangınları tüm dünyada ve ülkemizde büyük sorunlar oluşturabiliyor. Kaza ya da insan hatalarının neden olduğu orman yangınlarına karşı kamu kuruluşları ve sosyal platformlar önlemler almaya; tüm dünyayı bu konuda bilgilendirmeye devam ediyor. Bu anlamda alınabilecek önlemlerin en bilineni ve en önemlisi de dikilen ağaç sayısının genişletilmesi gerektiği. Bu konuda destek olmak için dijital bir uygulama da başlatılmış. Üstelik bilgisayarlarınızın başında hiç yorulmadan sadece bir arama motoru aracılığı ile yaptığınız aramalar ile ağaç dikimine katkı sağlayabiliyorsunuz. Nasıl mı? İşte detaylar….

Yaptığınız her arama için ağaç diken arama motoru nasıl kullanılıyor, ne işe yarıyor?

Sıkışıp kaldığımız büyük şehirlerden biraz olsun uzaklaşmak, biraz nefes almak için kaçtığımız ormanlarımızı maalesef koruyamıyoruz. Alınan önlemlerin yetersizliği bir kenara kaybolan ağaçların yerine yenisini koymakta bile iyi değiliz. Bu amaçla ormanların sayısını çoğaltmak ve dikilen ağaç sayısını arttırabilmek için dijitalde de bir proje başlatılmış. Oturduğumuz yerden yalnızca arama motoruna girerek birkaç arama yaparak ağaç dikimine katkı sağlayabiliyoruz.

Bu arama motorunun adı: Ecosia.org. Sözkonusu arama motoru yapılan ortalama 40-50 arama için bir ağaç dikimi yapıyor. Ecosia.org aslında 2009 yılında kurulmuş. Kurulduğu yıldan itibaren de dünya genelinde 65 milyon fazla ağacın dikimine öncülük etmiş. Sözkonusu arama motorundan yapılan arama sayısı ise haftada yaklaşık 71 milyon civarında bulunuyor.

Peki bu arama motorunun kişisel verileriniz açısından bilmeniz gereken özelliği ne? Kullanıcı bilgilerinin mahremiyeti ile ilgili ilginç çalışması ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esra Kansız

Esra Kansız

Merhaba. Ben Esra. İletişim mezunuyum. Dijital medya ile ilgileniyorum. Ayrıca sosyal medya uzmanlığı işi ile meşgulüm. Hızına yetişemediğimiz teknolojinin bize sunduklarını öğrenerek sizlere duyurmak için buradayım. İçerik editörlüğünün hayatımın bir vazgeçilmezi olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esra-kansiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı