ABD Corona Virüs Portalından İnsanları İzleyecek!

ABD oluşturacağı bir portal üzerinden insanların nerede olduğu görebilecek..

Covid 19 tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Pandemiye karşı alınan önlemler gittikçe artıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alam salgın, ABD’de de kendini gösterdi. ABD Corona virüs vaka sayısı binlerin neredeyse milyona yaklaşıyor. Bir günde binlerce insan hayatını kaybediyor. ABD bu duruma karşı harekete geçti. Artan vaka sayısının yayılışını önlemek için vatandaşlarını bir internet sitesi üzerinden izlemeye karar verdi. İşte detaylar…

ABD Corona virüs için insanları nasıl izleyecek?

Covid 19 salgınından korunmak için bu süreçte insanların evden dışarı çıkmaması gerekiyor. Çünkü dışarı çıktığınız her anda virüse yakalanma riski artıyor. Pek çok ülkede salgının yayılmasını engellemek ve insanların evde kalmalarını sağlamak için sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Dünyada ABD Corona virüs vaka sayısının en fazla olduğu ülke. Bu sürecin hızlı bir şekilde son bulması; salgının yayılmasını önleme amacıyla birbirinden farklı çalışmalar yapılmaya başlandı.

ABD Corona virüs için şimdi de bir portal oluşturmayı hedefliyor. Oluşturduğu bu portal üzerinden insanları her saniye izleyerek, nerede olduklarını görebilecek.

Bu portaldaki konum bilgilerini sağlamak için ise uygulamalardan yararlanılacak. Anonim bir şekilde cep telefonlarındaki uygulamalardan kişilerin konum bilgilerine erişilecek. Böylece insanların nerede olduklarını kontrol edebilecek. İnsanların buluştuğu ortak alanlar tespit edip, raporlanacak. ABD hükümeti bu portalın ABD’nin 500 şehrindeki konum bilgilerine erişebilir olarak geliştirileceğini belirtiyor.

Bu portala elbette ki gizlilik gereği herkes erişemeyecek. Yalnızca Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile hükümet erişebiliyor olacak. Bu uygulama ile ABD’de yaşayan nüfusun, en çok bulunduğu yerler tespit edilerek bir risk haritası oluşturabilecek. Riskli yerler işaretlenebilecek. Hükümet, bu çalışmasıyla salgına erken teşhis koyabileceğini böylece salgının yayılmasını önleyebileceğini iddia ediyor.

Peki Marck Zuckerberg ABD hükümetinin sunduğu bu çalışmayı neden reddetti? Oluşturulacak portalın Facebook uygulamasıyla ilişkisi ne? Bu portal karşısında diğer ülkelerin tepkisi ne oldu? Haberimizin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı