5G Teknolojisi Neleri Hızlandıracak?

Endüstri 4.0 devrimi kapıda. Bu devrimin en önemli altyapı yatırımı ise kuşkusuz ki 5G teknolojisi. Ancak bu bu teknolojiye geçiş aşamasında her ülkenin dinamiği ve ekonomisi oldukça farklılık gösteriyor. Türkiye ise 5G teknolojisine yerli imkanlarla geçmeye çalışıyor. Bu özelliği ile sözkonusu teknolojiye yerli imkanlarla geçmiş olan dünyadaki ilk ülke olabilmek yönünde çalışmalarını sürdürüyor.

5G teknolojisine geçişte Türkiye neden avantajlı?

McKinsey ortağı Mehmet Başer 5G teknolojisinin durumu ve beklentileriyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Buna göre, ülkemiz kendi yerli imkanları ile 5G teknolojisine geçiş yapan ilk ülke olma avantajını taşıyacağı için; bu teknolojiye geçişte Avrupa’dan daha avantajlı. Dolayısıyla tüm bu gelişmeler de Türkiye’de Endüstri 4.0 teknolojilerinin gelişimini de önemli ölçüde hızlandırıyor olacak.

5G teknolojisinin, 2020 yılından itibariyle kullanılmaya başlanması planlanıyor. Bu teknolojinin en çok konuşulan ve bilinen tarafı mobil cihazlardaki internet hızını arttıracak olması. Ancak bunun yanısıra 5G teknolojisi; sağlık, eğitim, sanayi, tarım gibi pek çok alanda ve ayrıca da sürücüsüz araçlarda yeni bir çağ başlatmış olan 4.Sanayi Devrimi’ni de hızlandırmış olacak.

5G teknolojisi ile neler değişecek ve hız kazanacak?

Önceki yıllarda yaşadığımız 2G teknolojisinde herbirimiz telefon konuşmaları yapıp; SMS’ler yani kısa mesajlar atabiliyorduk. Şimdi ise bunun çok ötesine geçtik ve artık telefonlarımızdan taksi rezervasyonlarımızı yapıyoruz; banka hesaplarımızı yönetiyoruz. Hatta tarladaki mahsüllerimizin durumlarını dahi kontrol edebiliyor; tıbbi yardım bile alabiliyoruz.

Hayatımıza giren akıllı telefonlarımız hem bireyler hem de toplumlar için olağanüstü bir değer yaratmış durumda. Şimdi ise artık sırada 5G teknolojisi var. Bu teknoloji, dünya ekonomisi açısından önemli bir kaldıraç etkisi yaratacağı öngörülen Endüstri 4.0 devriminin gerçek anlamıyla işlerlik kazanabilmesi adına oldukça önemli. 5G teknolojisi, çok daha büyük bir hız sağlıyor olacak. Bu hız gecikmeyi azaltacak ve nesnelerin interneti yani IoT uygulamalarını kolaylaştıracak. Nesnelerin interneti teknolojilerinin yaratacağı değerin ise 4 trilyon dolar ile 11 trilyon dolar arasında olması bekleniyor.

Peki 5G teknolojisinin esnekliği bize neler sağlayacak? Beklediğimiz hangi teknolojileri hayatımıza sokacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı