5G Gelince Neler Olacak?

“Beşinci nesil 5G” mobil internet, bazı ülkelerde önümüzdeki yıl gibi başlatılabilirken, indirme hızımız şu ana göre 10 ila 20 kat daha hızlı olacak. Ama hayatımızda gerçekten ne fark edecek ? Yeni telefonlara ihtiyacımız olacak mı?

Tam olarak 5G nedir?

Çok daha hızlı veri indirme ve yükleme hızları, daha geniş kapsama alanı ve daha güçlü bağlantılar vaat eden beşinci nesil mobil internet bağlantısı anlamına geliyor.

Ne yenilik getirebilir ?

Artık akıllı telefonlarımızla zaten kullandığımız herşeyi daha hızlı ve daha iyi yapabileceğiz. Artırılmış gerçeklik, mobil sanal gerçeklik, daha yüksek kaliteli video, şehirleri daha akıllı yapan nesnelerin internetini içeren akıllı gözlükleri düşünün. Arama ve kurtarma istasyonlarını, yangın takip sistemini ve trafik izlemeyi yürütmek için işbirliği yapan drone’ların birbiriyle ve 5G ağları üzerinden baz istasyonları ile kablosuz olarak iletişim kurduğunu düşünün. Benzer şekilde, çoğu 5G’nin otonom araçların birbirleriyle iletişim kurması ve canlı harita ve trafik verilerini okuduğunu düşünün.

Ancak 5G protokolleri için henüz standartlar belirlenmedi. Daha yüksek frekanslı bantlar – 3.5GHz (gigahertz) – 26GHz ve ötesinde – çok fazla kapasiteye sahipler, ancak daha kısa dalga boyları onların menzilinin daha düşük olduğu olacağı anlamına geliyor.

Peki 4,5G’ye göre çok mu farklı? Yeni bir telefon almanız gerekecek mi?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı