5 Adımda Google Drive Kullanım Rehberi!

Google’ın kullanıcılara depolama konusunda sunduğu Google Drive hizmeti ile dosya yükleme, görüntüleme, paylaşma ve düzenleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yükleme yapabileceğiniz dosya türleri; resim, doküman, ses dosyası, videolar olarak sıralanabilir.

5 Adımda Google Drive Kullanım Rehberi!

Dilerseniz şimdi yükleme işlemini nasıl yapacağımızı anlatalım.

Bilgisayar Üzerinden Driver’a Dosya Yükleme

Önce Google Drive adresine giriyoruz. Bu işlemi, drive hizmeti bilgisayarınızda yüklü ise oradan da açıp yapabilirsiniz.

Yükleme işlemleri için driver’ı açtıktan sonra, sol üst sekmede yer alan Yeni / Dosya Yükleme kısmına tıklıyoruz. Sonrasında neyi yüklemek istiyorsak onu seçip yükleme işlemini tamamlıyoruz.

Dosya Sürükleme Yöntemi

Google Drive’a dosya yükleme opsiyonlarından biri olan sürükleme yöntemi en sık kullanılan seçenek olarak göze çarpıyor. Basit bir mantık ile işleyen yöntem; Google Drive penceresine masa üstünde oluşturduğunuz dosyayı sürükleyip bırakmanız ile tamamlanıyor.

Dosyaları Yedeklemek ve Senkronize Etmek

Bu işlemi gerçekleştirmek için uygulamayı bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor. Sonrasında otomatik olarak bilgisayar klasörleriniz arasında Google Drive adında bir klasör belirecek.

Masaüstünüzde oluşturmuş olduğunuz klasör içine bu dosyaları attıktan sonra Google Drive hesabınız ile senkronize bir şekilde bu klasörleri de görebilmenize olanak sağlanacaktır.

Belgelerinizi Google Formatına Dönüştürme

Word dokümanı gibi farklı uzantıya sahip dosyaları Google Drive’a yüklemek istiyorsanız; “Yüklenenleri Dönüştür” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Hatırlatmamız gereken bir diğer nokta ise Google ayarlarını sadece bilgisayardan değiştirebilirsiniz.

Aynı İsme Sahip Dosyaları Yükleme

Drive, genelde aynı isimle dosya yükleme işlemi yaptığınız taktirde; bu işlemi drive’da yüklü olan aynı isimde başka bir dosya var ise yüklemek istediğiniz dosya da o klasörün yerini alıyor.

Bu sorunla karşı karşıya kalmamak için Drive’a dosya yükledikten sonra “Ayrı dosya olarak sakla” seçeneğini işaretleyin ya da dosyanın ismini değiştirin.

Android Üzerinden Drive’a Dosya Yükleme

Telefonunuzda bulunan Google Drive uygulamasını açın. Ekle simgesine dokunduktan sonra “Yükle”yi tıklayın. İstediğiniz dosyaları seçin ve yükleme işlemini tamamlayın.

Mobil Veri Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Dosya aktarma işlemi için kablosuz ya da mobil veri seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu ayarı değiştirmek için Drive’a giriyoruz. Sağ üstte bulunan menü simgesinden “Dosyaları Yalnızca Kablosuz Ağ Üzerinden Aktar” bölümüne girip istediğimiz internet bağlantısını ayarlayabiliyoruz. Bu işlemi etkinleştir veya devre dışını işaretleyerek yapabilirsiniz.

Iphone, Ipad Üzerinden Dosya Yükleme

Diğerlerinden farksız olmamakla birlikte aynı şekilde telefonumuzdan Drive’ı açıp Ekle simgesinden yükleye dokunuyoruz. İstediğimiz fotoğrafları seçtikten sonra yükle simgesine basıp işlemi gerçekleştiriyoruz.

Mobil Veri Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Bu ayarı da yine aynı şekilde telefonunuzda bulunan dosyaları “yalnızca kablosuz ağ üzerinde aktar” sekmesini etkinleştirip devre dışı bırakarak ayarlayabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Google’ın Kurucuları ve Emeklilikleri” okumak için buraya tıklayın.
“Google Drive Nedir, Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın
“Google’ın İlginç Hikayesi!” okumak için buraya tıklayın.

“5 Adımda Google Drive Kullanım Rehberi!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı