2018’de Influencer Marketing Dünyasının Trendleri! - Moblobi.com2018’de Influencer Marketing Dünyasının Trendleri!

Youtube,Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmasına   Influencer Marketing diyoruz. Yeni pazarlama trendleri arasında gösterilen Influencer Marketing; pek çok reklamveren tarafından doğal ve ölçümlenebilir olması, etki alanının yüksek olması gibi sebeplerle tercih edilirken, sosyal medyanın insan hayatındaki yerinin artması ile birlikte de reklam bütçelerindeki payı da gitgide artıyor.

Türkiye ve MENA bölgesinde faaliyet gösteren, Influencer Marketing ve Video İçerik alanında uzmanlaşmış CC Media, 2018’de Influencer Marketing dünyasının trendleri neler olacak açıkladı:

 

  • Influencer Marketing’in tercih edilme sebeplerinden biri de ölçümlenebilmesinin kolay olması… Adweek’in yayınladığı araştırmaya göre, Influencer Marketing kampanyalarına yatırılan her 1.00 $ karşılığında 6.85 $ ‘’Earned Media Value’’ (Kazanılmış Medya Değeri) elde edildiği ölçümlenmiştir. Markalar artık sadece görüntülenme ve erişim hedefli kampanyalar yapmıyor, daha çok etkileşim olan kampanya dönüşlerini ölçümleyi hedefliyor. 2018 yılında kampanyalarda ROI ve KPI bazlı ölçümlemeleri artmaya devam edecek. Influencer başına harcanan maliyeti ve geri dönüşü ölçümleyecek.
  • Video marketing konusundaki yükselişe haberlerimizde sıklıkla yer veriyoruz. Sosyal medya platformları nın video içerikleri yer vermesi, YouTube’un önlenemez yükselişi, kullanıcı tarafında video içeriklerini tercih edilmesi gibi pek çok sebeple videolar aracılığı ile yapılan içerik pazarlaması önemi gittikçe artıyor. 2018’de Video marketing, Influencer Marketing açısından da önem kazanmaya devam edecek. Markalar  video odaklı Influencer Marketing  kampanyalarına yönelecek.
  • 2018 yılında mikro influencer’ların  pazarlamadaki payları daha artacak markalar müşterilerini  mikro influencer olarak kullanıp, müşterilerin deneyimlerini aktararak ve onlarla ilham verici  içerikler yaratarak markaların tanıtımlarını sağlayacak.
  • Sosyal medyada sahte hesap açmak veya sahte takipçi satın almak yoluyla kendilerini influencer  olarak gösterenler mevcut…  Ancak sahte hesapların tespitinde ortaya çıkan yöntemler ve influencer marketing  ajansları sayesinde  markalar doğru influencer’a  pazarlama yapma imkânına sahip olacaklar.
  • 2018 yılında daha fazla influencer, kendi ürünlerini satmaya başlayacak. Maddi imkanlara sahip olanlar kendi markaların direkt satışa sunarken,  kendi markalarını oluşturamıyor anlar ise ürünlerini farklı iyi Ticaret firmaları aracılığıyla satışa sunarak markalarını oluşturacaklar.
  • 2018 yılında B2B  odaklı influencer marketing kampanyalarında da artış olacak. Bu noktada öyle özellikle hem influencer hem marka açısından önemli olan nokta,  bu ilişkinin uzun vadeli  yaratılması…  Çünkü kısa vadeli ve satışa yönelik kampanyalar çoğu zaman hem influencer  hem marka açısından  olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir