Mikro Influencer Nedir? Onlarla Neden İşbirliği Yapılmalı?

Sosyal medyanın kanaat önderleri olarak bilinen influencerlar da kendi içlerinde kategorilere ayrılmaktadır. Mikro influencer kavramı da tam olarak bu şekilde gözümüze çarpmakta. Peki, Mikro influencer nedir? Onlar ile neden daha çok çalışmalıyız?

Mikro Influencer Nedir?

Bu sınıfta olanlar; sosyal medyayı oldukça aktif kullanan fakat takipçisi az olan kullanıcılara denilmektedir. Mikro influencerlar için kimilerinin fenomeni diyebiliriz? Az takipçileri var fakat var olan takipçiler için bu influencerlar fenomenler, mega influencerlar ise herkes için fenomen diyebileceğimiz bir kategoridelerdir.

Mikro İnfluencerlar İle Neden Daha Çok Çalışmalıyız?

Sosyal medya o kadar büyülü bir karadeliktir ki ne zaman ne sonuçlar doğuracağı hakkında kimsenin bir fikri olmaz. Bu bilinmezi en iyi şekilde yönetmek ve iş birliği gerçekleştirmek markaların elindedir. Markaların tercihleri, tüketicide nasıl bir sonuç uyandıracak öncesinde araştırmalar yapılmalıdır.

Hali hazırda sosyal medya ile ünlenen, fenomen olan ya da gelirini sosyal medyadan elde eden kullanıcılara samimiyetsizlik gösterilmektedir. Bu nedenle çalışılması gereken influencer araştırması titizlikle yapılmalıdır.

Influencer tercihi, eskiye nazaran değişiklik göstermektedir. Artık sosyal medyada çoğu influencerın yoğun kitleleri olmasından kaynaklı bütçeler yükselerek, marka iş birlikleri de artış göstermiştir. Bu iş birlikleri ne kadar artış gösterirse, tüketici markadan, takipçi ise fenomenden uzaklaşmaktadır. Bir influencer; birden fazla markayı tanıtıp, ürünler, hizmet vb. hakkında güzel yorumlarını ilettiği sırada takipçi ve tüketici de otomatikman güvensizlik oluşmaya başlıyor.

Hal böyle olunca da markaların iş birliklerini, mikro influencerlar ile yapması daha doğru bir karar olacaktır. Bu kişiler; hem az sayıda takipçilerini etkileyecek hem de marka sayesinde kendilerini tanıtma fırsatı elde edeceklerdir.

Diyelim ki bir marka, yeni çıkacak bir ürünü için mega bir influencer ile çalışıyor fakat marka ile influencer arasında bariz bir uyuşmazlık söz konusu olsun. Bu hem marka itibarını hem de influencerın itibarını zedeleyecek sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı mikro influencerlar, mega influencerlara göre daha az göz önünde olduklarından, marka ile uyuşmazlık gösterme olasılığı tüketiciye daha az yansıyacaktır.

Tüketicinin ve takipçinin güvensizlik duygusunun en aza indirgenmesi gereken bu durumlarda, mega influencerların sosyal medyadaki konumları da araştırılmalı, fenomenin ne kadar büyürse o kadar sansasyon yaratacağı da göz önünde bulundurulmalı. Takipçi kitlesi bir o kadar alevleniyor.

Markaların influencerlar ile çalışmalarına insanlar pek de sıcak bakmıyor. Buna rağmen bu işbirliğinden doğan çalışma yaygın kitleler arasında konuşuluyor. Bu nedenle tüketici, zaten hali hazırda ağızdan ağıza pazarlamayı gerçekleştirmiş olmakta.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Influencer Kime Denir?” okumak için buraya tıklayın.
“Farklı Ülkelerden 200’den Fazla Influencer Biraraya Geldi!” okumak için buraya tıklayın
“Influencer Pazarlamasını Ölçmek İçin Hangi Metrikleri Kullanmalısınız?” okumak için buraya tıklayın.

“Mikro Influencer Nedir? Onlarla Neden İşbirliği Yapılmalı?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı