Yükseklik Korkusuna ve Depresyona Sanal Gerçeklik ile Tedavi! - Sayfa 2 / 2 - Moblobi.com


Yükseklik Korkusuna ve Depresyona Sanal Gerçeklik ile Tedavi!

Büyük oranda yükseklik korkusunda azalma olduğu paylaşıldı. Çalışmada 100 gönüllü iki farklı gruba ayrıldı. Bu sayede test için bir karşılaştırma grubu da oluşturuldu. İlk gruba her hafta 3-4 kez gözlüğü takarak istenilenleri yapmaları söylendi. İkinci gruba ise hiçbir uygulama yapılmadı. Yani gözlüğü kullanmadılar. Kullanan gönüllülere 2 haftada bir test yapıldı. İşte asıl önemli rakamı şimdi paylaşıyoruz, sanal gerçeklik gözlüğünü kullananların yükseklik korkularında ortalama %68 azalma oldu. Kullanmayanlarda ise kendi açıklamalarına göre %3 azalma gerçekleşti. Buna da herhalde artık plasebo etkisi diyebiliriz.

Tabi bu çalışma özellikle akıl hastalıklarının tedavi edilme yöntemleri için bize birçok ilham veriyor. İngiltere Sağlık Araştırmaları Ulusal Enstitüsü  de akıl hastalılarının sanal yolla tedavi edilmesine yönelik araştırmalara 4 milyon sterlin fon ayırdı. Tedavi skalasına bakınca şizofreniden depresyona kadar birçok alanda kullanılabilecek.

Acaba bizim için de kendimizde sevmediğimiz huyları (örneğin telaşlı olmak, kaygılı olmak, kötümserlik vb.) bu şekilde yok edebilir miyiz ? Ne dersiniz ?

Sanal gerçeklik ile tedavi konusunda siz neler düşünüyorsunuz yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Tuğba Tekyıldız

İşletme mezunu. 10 yılın üzerinde donanım tarafında müşteri yönetimi yaptı. Teknoloji ve dijital dünyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir