Sevgililer Günü Hediyesi Alırken Siber Saldırganlara Dikkat! - Sayfa 2 / 3 - Moblobi.com


Sevgililer Günü Hediyesi Alırken Siber Saldırganlara Dikkat!

Sevgililer Günü Hediyesi Alırken Siber Saldırganlara Dikkat!

  • En önemlisi alışveriş yaparken dikkatli olmanız. Bilinmeyen sitelerden veya kaynaklardan gelen promosyon tekliflerinden, reklamlardan ve  e-postalardan kesinlikle uzak durun. Yani merak edip acaba nereden bildirim ya da mesaj geldi bana derseniz kişisel verilerinizi de vermiş oluyorsunuz. Bu noktada bazen fazla merak iyi olmuyor. Aslında yapmanız gereken en önemli şey favori listenizde bulunan ve sık sık alışveriş yaptığınız, güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapmak. Çünkü bazen arama motorlarının en üst sıralarında bile bu tip sahte içerikli sitelere erişebiliyor ve kimlik bilgilerinizi kaptırabiliyorsunuz, unutmayın.
  • Eğer herhangi bir doğrulama e-postası aldıysanız ya da sizden bir bilgi güncellemesi talebinde bulunulduysa, bu gibi durumlarda ilgili marka veya kurumun çağrı merkezini arayarak e-posta yollayıp yollamadıklarını teyit ettirebilirsiniz. Unutmayın ki yasal kurumlar hiçbir zaman sizi arayarak ya da e-posta yoluyla kişisel verilerinizi sizden istemez. Eğer istiyorsa bunda bir iş var deyip düşünmeye başlasanız iyi olur.

  • Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız bilgileri iyi bilmelisiniz. Yüklediğiniz uygulamalarda ve ziyaret ettiğiniz sitelerde hangi konum ve iletişim izinlerini verdiğinizi mutlaka okuyun ve kontrol edin.
  • En bilindik yöntem ise sosyal medya da herhangi bir işlem yapmadan önce markaların ya da şirketlerin isimlerinin yanında mavi onay işareti olup olmadığını kontrol etmeniz. Bunun dışında girdiğiniz siteniin güvenilir olup olmadığını da SSL’ini kontrol ederek yani sitenin http yerine https ile başlayıp başlamadığını da mutlaka kontrol edin.
  • Güvenlik kuralı çok olan, kurallarla uyumlu ve gelişmiş ödeme sistemlerini tercih edin. Çünkü bunlar hem tüketicileri hem de şirketleri koruyan ek güvenlik sistemlerine sahip olurlar.
  • Cihazlarınıza mutlaka güvenlik çözümleri ekleyin. Bu tür güvenlik çözümleri kötü niyetli e-postaları, siteleri engeller ve böylece de virüs bulaşma ihtimalini azaltır.
  • Tarayıcılarınızın da mutlaka güncellenmiş güvenlik sistemlerine sahip olduğuna emin olun. Yazılım şirketlerinin sunduğu ve önerdiği yamaları da mutlaka düzenli olarak indirin.
  • Alışverişlerinizi güvenli hale getirmek için bilinen markaların ve şirketlerin uygulamalarını indirin.

İşte Sevgililer Günü gibi yoğun alışveriş dönemlerinde kimlik bilgilerinizi korumak ve güvenli alışveriş yapmak için alabileceğiniz diğer önlemler haberin devamında….

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir