İnternet Mi Sizi, Siz Mi İnterneti Kontrol Ediyorsunuz?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar internet sayesinde dünyayı ve kendisini tanıma imkanı sağlamış. Çok masum gibi görünen eğlence aracı olarak görülen internet bir tür bağımlılığa yol açmıştır. Peki bu internet bağımlığının tehlikeleri neler öğrenmeye ne dersiniz?

Paylaş

Sayfa 1 2

Bağımlılığın tanımına bakıldığında onu bir nesneye veya varlığa duyulan önlenemez istek olarak tanımlarız. İnternet bağımlılığında da durum aynı. İnternetin bizleri kontrol etmesine ve internetin bizleri hayattan soyutlamasına izin veriyoruz. Sosyalleşmek için dışarı çıkmaya sizce gerek yok mu? Kişilerin aidiyet duygusunu araması, kendini olduğundan farklı gösterme çabası, kendi yaratmış olduğu dünyayı benimsemesi internet bağımlılığına yol açan faktörler olarak sıralayabiliriz. Siz söylemeden ben bir soru yönelteyim ıssız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu diye klasik bir soru sormak istiyorum. Cevap sizce de çok basit değil mi? çoğunuz pili bitmeyen bir bilgisayar, kesilmeyen bir internet bağlantısıysa sorun var demektir.

İnternetin bize sunduğu sayısız bilgi edinme, dünyayı tanıma, kendimizi geliştirme imkanları var ama bizler aşırıya kaçtığımız zaman internet modern çağın bir hastalığı haline geliyor. Sosyal medya ortamlarında paylaşılan bir fotoğrafın binlerce kişi tarafından beğenilmesinin verdiği haz duygusu, internet üzerinden oynanan bir oyunda yüksek seviyelere ulaşmanın aile ve çevre tarafından takdir edilmesi aslında tüm bunların başlangıcını oluşturuyor. Özellikle ülkemizde internet kullanım yaşı altıya düştü. Daha okula bile gitmeyen çocukların tablet, bilgisayar gibi teknoloji araçlarını kullanabiliyor olmaları bizleri bir hayli hayrete düşürdü. İnternet kullanımı insanların adeta gizli bir sığınağı haline geldi. Siz internet olmadan hiçbir şeye erişmemiz mümkün olmaz diye düşünebilirsiniz ama internet sizi değil siz çizdiğiniz sınırlarınızla interneti kontrol etmelisiniz.

Siz internet bağımlılığı konusunda ne düşünüyorsunuz, yorum kısmından paylaşın.


Zeynepcan’ın Dijital Dünyası köşesini Moblobi.com’da takipte kalın 🙂

Zeynepcan’ın Dijital Dünyası köşesindeki tüm yazıları görmek için buraya tıklayın.

Moblobi.com yazarlarından Zeynepcan’ı Linkedin’de takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sayfa 1 2
Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 3.sınıf öğrencisiyim.Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEPCAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir