Dikkat: Gençler Siber Zorbalık Karşısında Sessiz Kalıyor! - Sayfa 2 / 3 - Moblobi.com


Dikkat: Gençler Siber Zorbalık Karşısında Sessiz Kalıyor!

Dikkat: Gençler Siber Zorbalık Karşısında Sessiz Kalıyor!

Klişe bir cevap olarak ilk ve en temel hatta basit yöntemin; uzun ve güçlü bir şifre kullanmak ve şifrelerimizi sık sık değiştirmek olarak söyleyebiliriz. Peki kişisel verilerimizin tehlikeye girdiğini fark ettiğimiz anda ne yapmalıyız?

Gençlerin cevabı genellikle kendimiz problemleri çözmeyi tercih ediyoruz olabilir. İnternette gizli olarak güvende kalma konusunda ailelerinde bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu bilinci ailelere aşılamak için ise broşürler, seminerler çözüm olarak önerilebilir. Ayrıca bir diğer seçenek olarak ailelerin sıklıkla takip ettiği televizyon programları için günün belirli saatlerinde bu konuda uzman kişiler tarafından bilgi verilebilir.

Teknoloji ve güvenlik ne kadar artarsa bilinçde bu düzleme denk düşecek ve aynı yolda ilerleyecektir. Fakat tek sorunumuz her ailenin siber zorbalık gibi konulara ilgisinin olmaması. Durup dururken aklımıza ben acaba siber zorbalığa mı uğradım gibi bir soru gelmiyor, hatta çoğu zaman böyle bir duruma maruz kaldığımızı anlamıyoruz bile.

Peki siber zorbalığa uğramamak için ve uğradığımız anlarda neler yapmalıyız? Nasıl güvende kalabiliriz?

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir