Şirketinizin Dijital IQ’sunu Artırmak İçin 6 Basit Adım

Şirketinizin dijital IQ’sunu artırmak için gereken adımlar neler?

Şirketler son yıllarda dijital alanda yatırımlarını artırdılar. İş dünyasında Dijital zeka kavramı bu durumdan sonra ortaya çıktı. Peki dijital IQ Nedir? Şirketinizin dijital IQ’sunu artırmak için gereken adımlar neler? Detaylar, yazımızda.

Dijital IQ Nedir?

Dijital IQ, şirketlerin, dijitalle ilgili bilgilerini, yeteneklerini ölçen zeka biçimidir. Dijitalleşme, hayatın her alanına yayılmış durumda. Hepimizin hakkında bilgileri dijital verilerde mevcut. Sosyal medyada paylaştığımız bilgiler ve içeriklere kadar her şey yazılıyor. Bu veriler şirketlerin işe alımlarında önemli bir kriter haline geldi.

Dijital Zekanızı Artırmak İçin Gereken Adımlar

1- Değişim İçin Kendinizi Zorlayın

Başarıyı mecburiyet olarak algılayan insanlar, fikirleri hemen bulup uygulayabiliyorlar. Doğru kararı vermek için şirketin bütün kaynaklarını kullanıyorlar. Bunu başaranların %96’sı dijitalleşmenin ne demek olduğunu ve nasıl bir yol izleyeceğinin farkında. Kendinizi değiştirmek için zorlamazsanız hiç bir başarı elde edemezsiniz. Bu yolda emek harcamanız gerekeceğini unutmayın.

2- Yatırımlarınızda Ciddi Olun

Zamanında kendini kanıtlamış insanlar, sadece söylediği sözlerde kalmamış, yapmak istedikleri yatırımlarda başarılı olmuşlar. Çünkü dijital yatırımları maliyetlerini azaltmak için değil, şirketlerini geliştirmek için kullanmışlar. Olaya sadece maliyet düşürme gözüyle bakmayanlar, diğer şirketlere nazaran daha fazla değer elde ediyorlar. İşlerinde ciddi davranıyorlar. Siz de onlardan biri olmak istiyorsanız yaptığınız işi ciddiye almak ve şirketinize değer katmak için dijitalleşmeyi seçmelisiniz. Yoksa maliyetleri düşürmek için değil.

3- Esnek ve Uyumlu Bir Ortam Oluşturun

Geçmiş çalışma koşullarında son derece katı ve otoriter bir çalışma anlayışı vardı. Ancak günümüzde neredeyse bu durum ortadan kalkmış görünüyor. Şirketler, bu konuda değişime giderek, esnek bir çalışma ortamı hazırladılar. Satın alma, iş ve pazarlama modelini değiştirerek iki kat fazla büyüme oranına ulaşıyorlar. Tüm iş kollarının dijitalle uyumlu ve entegre çalışması gerekiyor.

4- İnsan Deneyimine Odaklanın

İnsan deneyimine odaklanmak dijitalleşme açısından çok öenmli. Geçmiş deneyim verilerini toplamalı ve analiz etmelisiniz.  Müşteri ve çalışanların etkileşimlerini incelemeli ve verileri anlamlandırmalısınız.

5- Dijital İlişkiler Kurun

Şirketler, dijital ortamın yaygınlaştığı alanlarda dijital bağlantılar kurmak zorundadır. Sosyal medyadaki topluluklar, üniversiteler bunlardan sadece birkaçı.

6- Teknolojik Yatırımlarınızı Değerlendirin

Şirketinizin günümüz teknolojisi için bütçe ayırması gerektiğini unutmayın. Yeni teknolojinin hızı artmaya devam ettikçe ve teknoloji kavramı daha karmaşık hale geldikçe, şirketlerin dijital zekasını artırmak için daha fazla kaynak ayırması gerekiyor.

Şirketinizin dijital IQ’sunu artırmak için neler yapabilirsiniz anlattık. Sizce Dijital IQ şirketlerin sürdürebilirliğini koruması için önemli mi? Dijital IQ hakkında ne biliyorsunuz?

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

  • İşinizi İnternette Nasıl Büyütebilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın.
  • Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 10 Teknoloji Şirketi!” okumak için buraya tıklayın.
  • Dünya’daki En Zengin 10 İnsanın Yıllık Servetleri!” okumak için buraya tıklayın. 

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Emre Ünaldı

Emre Ünaldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. E-ticaret, sosyal medya ile yakından ilgileniyorum. Sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı